Maandag 12 maart. Bestuurslid dr. P. Biesboer, conserva tor van het Frans Halsmuseum, gaf in de Doopsgezinde Kerk een interessante toelichting op het werk van de schilder Jan Steen, die driehonderd jaar geleden, in 1679, stierf. Hij besprak de schilderkundige ontwikkeling van Jan Steen en belichtte daarbij de invloeden van diens verblijf in respectievelijk Warmond, Leiden, Delft en Haarlem. Ook op de inhoud van de voorstellingen ging de heer Biesboer in, met name op de moraliserende inhoud van de genre- en historievoorstellingen. Woensdag 11 april. Drs. P.H. Brunsmann uit Haarlem liet zien dat er een heel wetenschappelijke benadering mogelijk is van de monumentenbeleving: vanuit onderzoek toonde hij veranderingen aan in de beleving van monumenten en gaf hij verschillen aan tussen de opvattingen van uiteenlo pende sociale groeperingen. Zowel in binnen- als buiten land wordt hiernaar in toenemende mate wetenschappelijk onderzoek verricht. Zelf heeft de heer Brunsmann onder meer een studie verricht in het Burgwalgebied, hij is bezig met een onderzoek op het terrein van de gebouwde omge ving in Haarlem. Zaterdag 12 en zaterdag 19 mei. Rondleiding door het Huis met de Beelden, het buiten Eindenhout, dat door de Am sterdamse antiquair H.F. Bill werd gerestaureerd. Aanvan kelijk was slechts één dag voor deze kleine excursie uitge trokken, maar de belangstelling was - terecht - zo overwel digend groot dat een tweede zaterdag ingelast diende te worden. Ongeveer driehonderd leden kregen de kans het gerestaureerde buitenhuis van buiten en van binnen te bezichtigen; een unieke gelegenheid, aangezien het geen openbaar toegankelijk gebouw is. De gastvrijheid van de heer Bill werd op hoge prijs gesteld. Maandag 21 mei. Jaarvergadering in de Hervormde Kerk, Kerkplein in Bloemendaal. Bert Sliggers, bestuurslid van „Haerlem" en voorzitter van de Historische Werkgroep, schetste een kleurrijk beeld van de historie van dit intieme kerkje, waarvan met name de ramen een wonderlijke om zwerving hebben gemaakt. Halverwege de 19de eeuw had men kennelijk schoon genoeg van de gebrandschilderde ramen die maar voor hinderlijke tocht zorgden, en voor 50,- werden ze van de hand gedaan. De 17de-eeuwse ramen sieren nu - gedeeltelijk in kopie weer de kerk, en niemand zou ze meer willen missen. 117

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 119