Ir. W.B.J. Polman Haarlems monumentenzorg in 1979 Het overnemen van een „monumentenwinkel" is geen eenvoudige zaak, vooral wanneer deze in Haarlem staat. Het zal de meeste lezers en lezeressen waarschijnlijk niet bekend zijn dat het niveau van werken en vooral de uitge breidheid van het werkterrein volstrekt uniek is in de Neder landse Gemeentelijke Monumentenzorg; zelfs een stad als Amsterdam wordt hierin gepasseerd. Ook het feit, dat in de loop van het jaar 1978 - in verband met de aanstaande pensionering van de heer P. Jongens - het voortbestaan van Monumentenzorg Haarlem als zelf standige afdeling bij het bedrijf Openbare Werken in dis cussie stond, maakte de taak er niet minder licht op. Het jaar 1979 betekende een start met de ISR die voor de wijken Burgwal en Vijfhoek een subsidiebelofte voor de toekomst moet inhouden. Ondanks dit optimisme, zijn ei een aantal punten aan te geven, die tot grote zorg stemmen. Een van de belangrijkste is het sedert jaren bestaande chronisch tekort aan mankracht. Terwijl het takenpakket van Monumentenzorg Haarlem regelmatig werd uitgebreid - hetgeen een verheugende ontwikkeling was - werd wel verzuimd in de personele sfeer een en ander te compen seren; verzoeken in die richting werden tot nu toe niet beloond. De geconcentreerde aanpak van „wijken met een achter stand" (doel van de ISR) brengt extra inzet van mankracht met zich mee welke feitelijk ontbreekt. Dat het huidige re sultaat kan worden bereikt is te danken aan de zeer grote inzet van de mensen, soms met opoffering van niet be taalde privé-tijd. Een ander probleem is de geringe bereid heid bij de eigenaren van monumenten en beeldbepalende panden om tot restaureren of verbeteren van hun panden over te gaan; deze reactie is begrijpelijk gezien de grote offers, die men zichzelf moet getroosten en de zeer slechte naam, die restauratiesubsidies in de afgelopen jaren heb ben gekregen. Tot slot brengt het systeem van de projectgroepen nogal wat onduidelijkheden met zich mee, waardoor veel tijd moe. worden gestopt in competentieproblemen; deze tijd zou beter besteed zijn aan het restaureren zelf. Omdat er nogal wat misverstanden zijn over de inhoud van de ISR is het nuttig in enkele woorden de betekenis hiervan voor de monumentenzorg samen te vatten. De regeling heeft alleen betrekking op woningen met waarde als monument, dat wil zeggen: vermeld op de Rijkslijst van Monumenten of aan gemerkt als beeldbepalend pand; daarbij moet het pand ge legen zijn in een zogenaamde ISR-wijk: in de Burgwal of de Vijfhoek. Wil het pand in aanmerking komen voor subsidie, 129

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 131