Groenmarkt voltooid; de start hiervan lag in 1959 toen de winkelhuizen nrs. 14 en 16 gerestaureerd werden. Het pand is van 17de-eeuwse oorsprong, de voorgevel dateert vermoedelijk uit 1740 en de winkelpui uit circa 1890; kenmerkend is de halsvormige beëindiging met een versie ring van gebeeldhouwde zijstukken en een bekroning met een gebogen pouton. De gevel is behandeld met dodekop. Najaren lang voor de buurtbewoners als centrum te hebben gediend voor het verkrijgen van geestrijk vocht en het onder houden van de sociale contacten zullen de begane grond en het achterhuis worden toegevoegd aan de rechterbelending, waarin de firma Oosten een meubelzaak drijft onder de wel luidende naam Roche Bobois-Camera Nora Erboven blijft net als voorheen een afzonderlijk toegankelijke wo ning. De restauratie heeft onder meer tot gevolg dat de achterge vel van het voorhuis tot de begane grond is doorgetrokken, waardoor de eertijds aanwezige binnenplaats terugge bracht kon worden. Tijdens de restauratiewerkzaamheden gaf de eigenaar, de heer C. J. van den Broek, de Historische Werkgroep Haerlem toestemming om archeologisch onder zoek te doen; jammer genoeg leverde dit echter niets op. In het begin van 1978 werd een begin gemaakt met de restauratie van dit pand, dat vermoedelijk dateert uit het begin van de 17de eeuw. Bij de restauratie werd het pand opgedeeld in drie apparte menten. Afgaande op een notariële akte van 15 juli 1620 mag wor den aangenomen dat op deze plaats een oliemolen stond welke door paarden werd aangedreven. In dit jaar vindt een koppeling plaats met het buurpand nr. 92, waarbij bierbrou wer Jan van Brienen nr. 90 voornamelijk als woonhuis ging gebruiken en in het tweede pand, het bedrijfsgedeelte van de brouwerij onderbracht. Deze brouwerij stond bekend als „Het dubbele Ancker". Door de overdracht van beide pan den aan Rutger van Brienen voor het aanzienlijke bedrag van 18.227 carolusguldens hetgeen wijst op een nogal groot complex komt ook het pand nr. 88 bij het complex, daar dit pand reeds in bezit was van deze Van Brienen. In de akte, opgemaakt in 1653 bij de verkoop aan Willem Keijser, heeft men de omschrijving „de huysinge, brouwe- rije, mouterije, metten erve, genaemt het dubbele ofte de twee Anckers". Na enkele verervingen vindt in 1728 we derom een verkoop plaats aan fa. Basco; in de akte staat de volgende omschrijving: „een brouwerij en woonhuys met

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 142