den erve met een mouterij daeragter, genaemt ,Het Dub belt Anker' mitsgaelers een nieuw bierhuys daernaest, staende ende gelegen op het Spaarne". In de verkoop is een uitgebreide inventaris begrepen, alsmede nog een huis aan de Helmbrekerssteeg. Vermoedelijk was nr. 92 het bedoelde nieuwe bierhuis. Door het overlijden van Jan Bas- co reeds navier jaar wordt het complex verkocht aan Willem Cloet waarbij uit de omschrijving in de akte blijkt dat het pand aan de Helmbrekerssteeg in gebruik blijkt te zijn als Kuyphuys". De brouwerij blijft in gebruik tot 1798. Bij de verkoop aan Martinus Wilhelmus van der Aa van „een huis en erve, zijnde het woonhuis van de geweezen brouwe rij Het Dubbeld Anker' "werd bepaald,dat de kooper of zijne successeuren, nimmer of ooit in het voornoemde woonhuis, nog in de pakhuizen daarnevens gelegen, of in een der- zelve, eenige bier- of molbrouwerij, of bier- of molspeckerij, zal of zullen mogen exerceren of doen exerceren, noch te permitteeren dat zulks daarin door andere geschiede' De splitsing in een beneden- of bovenwoning kan globaa worden gedateerd op 1895. Soaarne 89-91 Met de reeds afgesloten restauratie van nr. 91 en de nog op Spaarne 89 9 8g wQrdt agn deze kant van het Spaarne een belangrijke bijdrage geleverd aan het streven een van de belangrijkste stadsgezichten van Haarlem te behouden. Noch altijd blijft het lot van de buurman, de Spaarnekerk, in nevelen gehuld, zodat er jammer genoeg nog steeds geen zekerheid is over de toekomstwaarde van de gevelwand. Ofschoon de gevels van beide panden niet uit dezelfde tijd afkomstig zijn, vormen zij toch samen met nr. 87 een archi tectonische eenheid; ten aanzien van de bouwdata is het vermoeden dat nr. 89 uit het begin van de 19de eeuw dateert en nr. 91 uit omstreeks 1900. Samen met nr. 87 vormde nr. 89 volgens de stadsplatte grond uit 1858 een r.k.-bewaarschool. Van nr. 91 bestaat het vermoeden dat dit het bedrijfspand is van de brouwerij de „drie klaveren" waaraan de gevelste nen in nr. 89 nog herinneren; het jaartal 1696 stemt uiteraard niet meer overeen met de werkelijkheid. Het totaal heeft be hoord tot het gebouwencomplex van de parochie van St. Dominicus; in het Mouthuis achter nr. 91 werden de eerste missen opgedragen. Omstreeks 1900 vond vervanging plaats door nieuwbouw met een voor- en achterhuis. Het achterhuis van nr. 89 werd in de loop van de 19de eeuw uitgebreid met een gedeelte van de poort, die tussen de nrs. 87 en 89 is gelegen, en 141

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 143