Aan de oostzijde van de Hoogdorperweg in Heemskerk, even ten noorden van de hoek met de Duitslandlaan, werd in een bouwput een concentratie van grote scherven van dikwandig 1 cm) aardewerk gevonden. Op enkele wand- fragmenten komen richels voor met vingertopindrukken, deze wandfragmenten behoren tot een zeer grote pot (doorsnede van de opening 40 cm). Fragmenten van zwart gepolijst aardewerk (Ruinen-Wommels) werden ook gevonden, naast een fragment van een kommetje met (af gebroken) oor en een speelschijf (doorsnede 7 cm) die van een scherf was gemaakt. Datering van deze vondsten: vermoedelijk late Bronstijd/vroege Ijzertijd. In de directe omgeving van deze vindplaats komen verspreid ook scher ven voor van aardewerk uit het begin van de jaartelling en uit de middeleeuwen. Aan de Koningstraat hoek Hobbesteeg in Beverwijk werd op een aantal zaterdagen op een klein terrein onderzoek ver richt. Doordat bij het slopen de grond niet geroerd werd, konden op geringe diepte verschillende vloeren van plavui zen en stenen aan het licht worden gebracht. In een van de vloeren waren daktegels verwerkt. Daktegels waren in ge bruik vanaf de 14de tot en met de 16de eeuw. Praktisch aan de oppervlakte werd een groot deel van een doofpot van grijs aardewerk uit de 14de eeuw gevonden. Het huis waartoe de vloeren hebben behoord, is waarschijnlijk in de 16de eeuw afgebroken, mogelijk al rond 1500 toen Bever wijk bij verschillende gebeurtenissen werd geplunderd en gedeeltelijk verwoest. Op aanwijzingen van omwonenden werd op een tennispark aan de Zeestraat in Beverwijk gezocht naar funderingen van Duinwijck, een buitenplaats die in 1648 gesticht werd door dr. Jan Bicker. In de loop van de 18de eeuw is het buiten al gesloopt; in 1779 is alleen nog sprake van een tuinmanswoning, koetshuis en paardestal. Merkwaardig genoeg bestaat er geen enkele afbeelding van dit huis. Door de werkgroep werd over een lengte van 6 m een fundering van 40 cm breed gevonden. Niet zeker is of dit fundament tot het huis zelf heeft behoord. Tijdens de aanleg van een vijver in Beverwijk, tussen Luxemburglaan en Hoogdorperweg, werd in het profiel een put aangetroffen. De put bestond uit twee op elkaar gesta pelde houten tonnetjes. Het bovenste tonnetje was ge deeltelijk nog aanwezig, het onderste tonnetje was geheel intact; de lengte van de duigen was 75 cm, de breedte 11-13 cm. De inhoud bestond grotendeels uit halve kloostermop pen; een hele kloostermop vertoonde een uitholling waarin mogelijk de ijzeren as met het touw van de putemmer heeft 151

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 153