aannemer Nieuwenhuizen uit Heemskerk bleek de werk zaamheden voor een aanvaardbare prijs voort te willen zetten. De samenwerking met deze firma verliep bijzonder gunstig. De oplevering wordt in april 1980 verwacht. Teza men met Korte Wijngaardstraat 14 zal het aantal gerestau reerde Diogenesmonumenten dan gekomen zijn op drieëntwintig, met een wooncapaciteit van zesenveertig eenheden. Wat gaat er nu verder gebeuren? Al sinds 1975 wordt getracht de restauratie van Donkere Spaarne 50 van de grond te krijgen. De pogingen strandden op de onzekere bestemming van het grote achterterrein. Daar staat een nog op te ruimen restant van een voormalig bedrijfsgebouw, waar iets anders voor in de plaats moet komen. Hoewel nieuwbouw geen taak van Diogenes" is, liet het bestuur enkele plannen maken. Dank zij een nieuw idee van een van de bestuursleden is er nu een voorstel aanhangig ge maakt dat kans van slagen lijkt te hebben. De restauratie van het monument is daarvan afhankelijk, want het betref fende terrein kan slechts via het oude huis worden bereikt. Aan het een kan dus niet zonder het ander worden begon nen. De vorig jaar in uitzicht gestelde aanpak van Lange Begij nestraat 8/hoek Lombardsteeg moest wegens het uitblij ven van een subsidietoezegging in de wachtkamer worden gezet. Voorzitter Arnoldy probeerde de deur open te hou den en hield het overleg gaande. Gelukkig wist hij te be werkstelligen dat de aanvankelijke afwijzing plaats maakte voor de bereidheid deze restauratie aisnog in het beperkte subsidiebudget in te passen. Er is dus een kans dat in de loop van 1980 met dit werk begonnen zal kunnen worden. Dat is ook wel nodig, want we moeten „Diogenes" elk jaar minstens op één plek in de stad aan de gang kunnen zien. Dit geval heeft een ietwat ongewoon aspect. De eigenaar, die tevens bewoner en exploitant van de winkel is, staat het huis namelijk om niet aan de stichting af. Hij treedt vervol gens op als huurder, tegen een vooraf overeengekomen huursom. De kosten van de restauratie en de woning verbetering komen daarbij uiteraard voor rekening van „Diogenes". Een dergelijke gang van zaken verdient na volging. Er wordt mee erkend dat de instandhouding van monumenten meer tot de taak van een stichting dan tot die van een particulier behoort. Ook het gemeentebestuur heeft er al enige keren blijk van gegeven de restauratie van woonhuismonumenten meer te zien als een aangelegenheid van „Diogenes" dan van zich zelf. Verscheidene gemeentelijke eigendommen werden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 160