appartementenbouw Er is in Haarlem een tekort van tweeduizend „startwoningen", zo stelde de „Stuurgroep één- en tweepersoonshuishoudens" vast. Deze stuurgroep bestaat uit consumenten (bewoners) en eige naars (vertegenwoordigers van corporaties en particuliere eige naars). De stuurgroep is ingesteld door de gemeente Haarlem om spe ciaal aandacht te kunnen besteden aan de woonmogelijkheden voor de kamerbewoners en kleinste huishoudens. Het is een groep, die steeds groter wordt en die maar heel weinig mogelijk heden heeft om passende woonruimte te vinden. Kamerhuren van 600,- per maand zijn niet ongewoon. Wie erg veel geluk heeft, kan nog wel eens een kamer voor f 200,- per maand vinden. Het is een aspect van nog steeds toenemende woningnood, maar ook van gewijzigde sociale verhoudingen. Volwassen kinderen gaan eerder het ouderlijk huis uit-op achttienjarige leeftijd, soms eerder -, gaan eerder samenwonen met een partner, zonder tot een huwelijk over te gaan-het grote aantal scheidingen doet een extra beroep op kleine woonruimte -, de buitenlandse werkne mers - vooral Turken en Marokkanen - en ook het toenemend aantal Surinamers en Antillianen, dat naar Nederland komt, vra gen betaalbaar onderdak. De mogelijkheden tot nieuwbouw zijn beperkt. Wel is het een vuistregel geworden, dat in nieuwe projecten 75% wordt uitge voerd in de appartementenbouw: één- of tweekamerwoningen, zogenaamde startwoningen. Een andere mogelijkheid is het verbouwen van bestaande grote gebouwen tot appartementencomplexen. Maar lang niet alle ge bouwen zijn daarvoor geschikt. In voorgaande jaren is het Ve- ronicaklooster naast de Spaarnekerk aan het Spaarne met ruim dertig wooneenheden ingericht, het oude gebouw van Sociale Zaken aan de Raamvest heeft een stuk of tien appartementen gekregen en ook een gedeelte van de oude school op de hoek van Westergrachten Leidsevaartis voor dit doel verbouwd. Erzijn nog enige kleinere projecten. Een spectaculair plan om de Spaarnekerk te benutten voor de inrichting van negentig ap partementen bleek technisch wel mogelijk, maar financieel on haalbaar. Immers: voorwaarde voor subsidie is, dat er huren van f 250,—per maand worden bereikt. De plannen voorde Spaarne kerk zijn nog niet geheel van de baan, maar de kans van slagen is niet groot. In het verslagjaar is veel energie gestoken in de plannen om van het oude Diaconessenhuiscomplex aan de Hazepaterslaan een appartementencomplex te maken. Aan het eind van het jaar wees alles erop, dat in 1980 met het werk zou worden begonnen. In 1973 betrok het Diaconessenhuis een nieuw gebouw in Heemstede. De oude gebouwen zouden verkocht worden en 184

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 186