abstract als de wiskunde zelf. Maar wie de prachtige houtskooltekeningen van Bijvoet kent, beseft dat het hem vóór alles ging om de poëzie van de lichtval over abstracte vlakken, dof of glanzend, gesloten of open. Samen met de ,,poète-architect" Pierre Chareau maakte Bijvoet tussen 1926 en 1935 in Parijs vele avant-garde- interieurs. Voortkomend uit Jugendstil en Art-Déco verwerpt Chareau het I'Art pour I'Art en eist van elke vorm, maar ook van kleur of materiaal ,,que ga veut dire quelque chose". Door materialen op ongewone wijze toe te passen vallen de bekende associaties weg en ervaart men veel directer de werking ervan. Wereldberoemd wordt het Maison de Verre, een dokterswoning aan de Rue St. Guillaume. Zijn leven lang spreekt Bijvoet met bewondering over het vernuft en de toewijding waarmee al die ongewone en nieuwe details door de Franse artisans werden uitgevoerd. Vanuit Parijs voltooit hij tussen 1935 en 1937 na het overlij den van Duiker diens plannen voor het bekende Grand Hotel Gooiland. Hij maakt de interieurs ervan en ontwerpt ook het later toegevoegde Grand Théatre. Terzelfder tijd werkt hij in Parijs met de architecten Beaudoin en Lods aan grote woningbouwprojecten. Het massale van deze bouwopgaven vraagt bijzondere aandacht voor het „plan masse" - de zinvolle compositie van bouwlichamen, op nieuw ,,que ga veut dire quelque chose". De samenwerking na zijn terugkeer in 1946 naar Nederland met Holt berust op een groeiend wederzijds respect voor eikaars kunnen: de sterke, onconventionele creativiteit van Bijvoet en het all-round vakmanschap van Holt. Deze laatste neemt de beslommeringen van de dagelijkse bu reau-arbeid op zich en ook de rompslomp van de in ons land steeds toenemende vergaderwoede. Bijvoet kan zich ge heel wijden aan zijn ontwerpen: aanvankelijk veel woning bouw, later de mooie opdrachten voor nieuwe theaters in Tilburg, Nijmegen, Heerlen en Tiel en tenslotte de vereren de opdracht van de gemeente Amsterdam voor een mu ziektheater. In Haarlem en omstreken bouwt hij prachtige landhuizen waarvan het huis voor dr. Naessens (Zwarteweg 1a, Aerdenhout) het meest bekend is geworden. Hij maakt de Stadsbibliotheek bij het Doelengebouw en, achtenzeventig jaar oud maar met jeugdig elan, het verpleeghuis „Zuider hout" aan de Beelslaan. Uit de vele publikaties bij zijn overlijden zou het kunnen lijken of alleen de werken van vóór de oorlog belangrijk zijn. Toch mogen de rijpe werken van na de oorlog zeker worden gezien als de synthese van vele invloeden uit de bewogen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 218