lel met deze straat naar het Spaarne liep, zoals Enschedé meende, of, onder de Hagestraat doorstromend, haar loop in zuidelijke richting voortzette(13). Een geheel andere bron dan het transportregister verschaft licht in deze zaak, In 1478 dienden de kapelmeesters van de Sint Jacobskapel, een klein kerkje gelegen aan de noordzijde van de Hage straat, op de plaats die later zou worden ingenomen door het reusachtige complex van het in 1490 gestichte klooster van de Heilige Augustinus, een verzoek in bij het stadsbe stuur om hun kapel te mogen uitbreiden. Deze kapel was in bezit van het Sint Jacobsgilde en diende voor de mensen die in het in 1436 gestichte Sint Jacobsgasthuis verpleegd werden, dat tegenover de kapel lag en dat eveneens onder beheer van het Sint Jacobsgilde viel. Het stadsbestuur keurde het verzoek van de kapelmeesters goed en stond hun in een oorkonde toe ,,de Vuyle Beeck an beyden zijden van der brugge, gelijck hun luyden dat goet duncken sal" te betimmeren, met andere woorden: de kapelmeesters kre gen permissie het terrein aan weerszijden van de brug die over de Hagestraat lag en waaronder de Vuile Beek stroomde, te bebouwen(14). Op grond van deze oorkonde mag men voor waar houden, dat de Vuile Beek onder de Hagestraat doorstroomde en in zuidelijke richting verder liep. Ondertussen hebben wij dan wijk L verlaten en zijn wij terechtgekomen in het hoofdman schap K, het gebied omsloten door het Spaarne, de Lieve Vrouwegracht, de Burgwal en de zuidzijde van de Hage- en Hoogstraat. In de transportregisters van 1539-1549 zijn zes transport akten opgetekend van huizen die in het hoofdmanschap K gelegen waren en die de Vuile Beek als belending hadden. Van deze akten is de verkoop van het perceel dat in het kohier in wijk K op de eenenzeventigste plaats genoemd wordt, het meest intrigerende. Het betreft hier de verkoop van een huis en erf gelegen in de Sint Anthoniesteeg, toenmaals de Hontkoopsteeg of Hondekoopsteeg ge noemd. Het pand was in 1543 nog in het bezit van Neel Cornelisdochter, maar twee jaar later verkocht zij haar bezit voor 92 gulden aan Alijt Dirksdochter(15). Als belendingen worden opgegeven het huis van Huijch Hermanszoon (per ceel nummer K70), gelegen op de hoek van de Sint Antho niesteeg en de Antoniestraat, aan de zuidzijde, de Vuile Beek aan de noordzijde. Deze akte in aanmerking genomen kunnen wij ingevolge zeggen, dat de beek, na onder de Hagestraat te zijn doorgestroomd, zich in oostelijke richting wendde en de Sint Anthoniesteeg als het ware in twee gelijke delen sneed. De transportakten van de percelen 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 27