et pensioen e- Had hij verdiend en kreeg 't. Maar toen in Rees bij een lid, wien 't denkbeeld eert Die sportvermaken adoreert is Maar ook de kunstenaarsstift hanteert at 't Idee het beeld des mans te teekenen enz. Deze tekening werd vervolgens ten behoeve van Derr bij opbod verkocht. ;d Een jeugdig lid, een tekenaar, een sportsman: de gedach- ïl, ten gingen onwillekeurig uit naar de befaamde Pim Muiier. is Hij was geboren in 1865 en behoorde inderdaad van 1887 of tot 1896 tot de leden van Trou! Toen ik zover was, wees een der Hoofden van Trou mij een aquarel van een onbekende ar knegt in blauwe livrei met rood vest en zilveren knopen, op et de kraag in gotische letters T.M.B. Met een vergrootglas ar werd de signatuur Willem Muiier (18)90 zichtbaar^5). in Muiier heeft aan de Kunstnijverheidsschool te Haarlem n schilderles gehad van F. Oldewelt, onderwijs in het boet en seren van von Saher en Kuyper, terwijl Muiiers vriend Karei d Sluyterman hem de beginselen van de compositieleer bij- bracht(6). Bij verder zoeken kwamen uit het archief van Trou twee 2 notulenboeken te voorschijn van een heren-dinergezel- e schap dat in diezelfde jaren in het destijds bekende hotel De ■ij Leeuwerik aan de Kruisstraat placht bijeen te komen. Te midden van een aantal weinig decente illustraties van de avonturen van dit gezelschap bevinden zich ook enkele W.J.H. Muiier getekende caricaturen welke duidelijk van dezelfde hand zijn als de serie die na deze wijdlopige inlei ding aan de orde komt. Het bewijs was nu geleverd. Nog een enkel punt moet ik ophelderen. Bij de speurtocht naar de onbekende tekenaar had ik terecht verondersteld dat hij een aantal schetsen tijdens de zittingen van de gemeenteraad had gemaakt. Muiier kwam daar inderdaad geregeld, maar niet als raadslid doch als verslaggever van verscheidene bladen! In die tijd was de pers vrijwel geheel in handen van de groep waartoe de leden van Trou behoor den. Het is een te kostbare zaak om alle zesenzestig caricaturen te reproduceren. Daarom is een keuze gemaakt. Ook lenen de verhalen over levensloop, karakters, eigenaardigheden en bijnamen van de afgebeelden zich in een aantal gevallen I er minder toe om in druk te worden vastgelegd. Als bijlage volgt dus slechts een lijst met alle namen en levensjaren, in de meeste gevallen aangevuld met kanttekeningen, die soms toch wel een blik achter de schermen geven. 33 in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 35