voortdurende stadsuitbreidingen van Haarlem met de daarmee gepaard gaande woningbouw. Het personeel van een houtzaagmolen bestond gewoonlijk uit vier man. In 1963 waren er nog maar vier houtzaagmolens over: één in het Openluchtmuseum te Arnhem, twee in Zaandam en "De Eenhoorn (1). Dit molentype is dus zeldzaam gewor den en het is zaak er voor te ijveren, dat dit viertal behouden blijft. Hoe oud ,,De Eenhoorn" ook mag blijken te zijn, vast staat wel, dat in elk geval van het hout geen plank meer origineel is. Bij de vele restauraties is alles wel de nodige keren vernieuwd. Bij openbare gebouwen en huizen is dit ook het geval, maar daarin is nu eenmaal meer baksteen verwerkt, dat de tand des tijds heeft kunnen weerstaan. Een probleem bij het onderzoek naar de geschiedenis van een zaagmolen en van andere industriemolens, zoals ko ren- en oliemolens, is het feit dat zo n molen particulier eigendom was. Normaal gesproken is er geen archief meer van over. Dit is wel het geval met betrekking tot watermo lens, waarvan veelal bescheiden bewaard zijn gebleven in archieven van waterschappen. De onderzoeker is in het geval van bijvoorbeeld ,,De Eenhoorn" aangewezen op Houtzaagmolen 'De Een- andere bronnen, zoals kaarten en in het bijzonder de trans- hoorn', onderstuk. Sepiate- portregisters, die deel uitmaken van de oudrechterlijke kening van h. Heuff. 1922. archieven. Vóór 1811 was de gang van zaken ten opzichte 48 'S f

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 50