Drs. Th. A. Fafié Dr. H.A. van Bakel als Haarlems predikant(1) Hendrik Anthonie van Bakel (1874-1948) is ons het meest bekend als hoogleraar in de dogmengeschiedenis en de encyclopedie der godgeleerdheid aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en als kerkelijk hoogleraar van wege het Evangelisch-Luthers Seminarium aan voornoem de Universiteit. Zijn gedachten vinden wij heden ten dage terug in zijn talloze ons nagelaten publikaties: eensdeels in zijn afzonderlijk uitgegeven studies, anderdeels in zijn vele artikelen voor diverse tijdschriften en bladen; met name zijn honderden boekbeoordelingen in het Teylers Theologisch Tijdschriften het Nieuw Theologisch Tijdschriftmoetenhier worden vermeld. Van zijn meer omvangrijke geschriften noemen wij Circa Sacra - historische studiën (1935) en Lutheriegenden (1946)(1). Zoveel als wij evenwel weten over Van Bakel als professor, zo weinig is ons bekend over Van Bakel als predikant. Dat hij van 1903 tot 1910 de Evangelisch-Lutherse gemeente van Haarlem - toentertijd ca. 2500 zielen tellende, zijnde doop leden en belijdende leden samen - heeft gediend, weten allen die kennis hebben genomen van de predikantenlijsten in de kerkeraadskamer achter het kerkgebouw der Luthera nen aan de Witte Heerenstraat te Haarlem. De activiteiten van Van Bakel in zijn Haarlemse jaren vinden wij groten deels terug in de notulenboeken van de kerkeraad. Het leek ons een boeiende zaak deze eens ter hand te nemen over het gevondene te rapporteren en alzo een onbekend frag ment uit de lutherse kerkgeschiedenis aan het daglicht te oTzondag 15 maart 1903, direct na de godsdienstoefe ning komt de Grote Kerkeraad in vergadering bijeen om te stemmen over een opgesteld drietal ter vervulling van de dan bestaande predikantsvacature. Het zou moeten gaan om één der navolgende predikanten: dr. H.A. van Bakel te Edam, J.F. Ternooy Apèl te Alkmaar en A.E.F. Junod Perret te Kampen. Van de negentien uitgebrachte stemmen ver wierf Van Bakel er achttien en Ternooy Apel een. Van Bakels intrede werd vastgesteld op 24 mei 1903( De eerste door Van Bakel bijgewoonde - en door hem als secretaris genotuleerde - vergadering van de kerkeraad was op 5 juni 1903. Zijn naaste collega, ds. W.R. Poolman- deze stond te Haarlem van 1866 tot 1908 - verwelkomde hem op hartelijke wijze, wenste hem alle goeds toe en beloofde hem aller steun. Van Bakel dankte voor het in hem qestelde vertrouwen en sprak als zijn hoop uit, dat hij onder Gods zegen het dienstwerk, reeds aanvaard, mocht voort zetten tot heil der gemeente en tot bevordering van christe lijk leven in de boezem der Lutherse kerk. 105

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 107