P W. Heemskerk Het jaar 1980 gaf onze welvaart een forse deuk. Het dage- tweede secretaris lijks nieuws stond in het teken van bezuinigingen en inleve ren. De mensen kregen minder in het loonzakje. Ook de Jaarverslag 1980 overheid moest terugschakelen. Er is minder geld beschik baar voor leuke dingen. Wat betekent dat voor een vereni g/gemeen ging als de onze? Gelukkig zijn we nog niet getroffen door inkrimping van subsidies. Wat heeft de economische terug gang voor invloed op ons werk en onze doelstellingen? Waarschijnlijk minder dan op grond van de algemene ma laise gevreesd zou worden. Wellicht groeit zelfs de belang stelling voor culturele zaken, wanneer men wat soberder gaat leven en materiële zaken wat naar het tweede plan verschuiven. Niettemin valt er in de wereld om ons heen genoeg te merken van het aansnoeren van de broekriem, ook bij vadertje Staat. Voor monumentenzorg - om op een terrein te blijven dat ons na aan het hart ligt - zal ook minder te besteden zijn, terwijl er nog zoveel te doen is. Een - misschien wat schrale - troost kan zijn dat er ook minder geld zal zijn voor gigantische betonnen kolossen, die het stadsbeeld weer een stukje meer kunnen ontsieren als ze net op de verkeerde plek komen. Een les die de 1 historie ons heeft geleerd, is dat in steden en dorpen waar het de mensen niet zo voor de wind ging, het meest be waard is gebleven aan stedeschoon, omdat er geen geld was om te slopen en te herbouwen. Wie weet hoeven we toch niet zo benauwd te zijn voor een minder expansieve economie. Uit dit beperkte oogpunt dan, want voor wie de gevolgen aan den lijve ondervinden is het allerminst plezie rig. 'Haerlem' heeft in elk geval een actief jaar achter de rug. Er is veel werk verzet voor het afwisselende programma, waarin velen wel iets van hun gading aangetroffen zullen hebben. Buiten het eigen programma werd medewerking verleend aan de cursus 'Cultuur in Haarlem' van de JHVU, door een groeiend aantal belangstellenden bezocht. In dit jaarverslag lopen we de activiteiten nog eens langs. 'Haerlem-prijs' Allereerst verdient vermelding de instelling van de 'Haer- lem-prijs'. Tijdens de jaarvergadering op 4 juni 1980 werd de instelling hiervan bekend gemaakt. Met ingang van 1981 wordt een bedrag van 2.500,- beschikbaar gesteld voor een oorspronkelijke, nog niet gepubliceerde studie, scriptie of artikel van minstens 5000 woorden, ter verdieping van de kennis over de geschiedenis van Haarlem en omstreken. De instelling van de prijs werd mogelijk gemaakt door een genereus aanbod van de mr. F.E.D. Enschedé-stichting. 124

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 126