J. Bart Uittenhout Jaarverslag 1980 'Historische Werkgroep Haerlem' Ook dit jaar stond bol van de activiteiten: twee tentoonstel lingen werden in de Vleeshal ingericht, met medewerking van het Frans Halsmuseum. Het boek over de Gedempte Oude Gracht werd in omloop gebracht, evenals een catalo gus met het onderwerp 'Drinken en Klinken in Kennemer- land', naar de gelijknamige tentoonstelling. Vooral door deze laatste activiteiten raakte de archeologie op de achter grond; diegenen die de restauraties van de bodemvondsten behartigen hadden hun tijd dringend nodig voor de tentoon stelling en catalogus 'Drinken en Klinken' in Bloemendaal. Met name de bodemvondsten van het voormalig Brink- mann-terrein zijn door de AWN ter verwerking overgeno men. Aan het eind van het jaar werd een aanvang gemaakt met het onderzoek naar 'eerste stenen' in Haarlem. Boven dien werd een groot aantal leden de kennis van middel eeuws handschrift bijgebracht door de gemeentearchivaris drs. J.J. Temminck, waarvoor op deze plaats nogmaals onze dank. Het ledenaantal bleef ongewijzigd, evenals de omstandigheden in de Hoofdwacht, in de bouwkundig slechte situatie waarvan nog geen verandering is gekomen iets wat ook voorlopig - naar het zich laat aanzien - wel zo zal blijven. Publikatie Gedempte Medewerking verlenen aan de publikatie van een boekwerk uude Gracht was voor een aantal leden van de Werkgroep een geheel nieuwe ervaring. Wie dacht na het inleveren van de kopij rustig te kunnen gaan zitten wachten tot het boek over de Gedempte Oude Gracht in de etalages zou liggen, zou bedrogen uitkomen. Al direct begin januari zagen de eerste drukproeven het daglicht en begon de hoeveelheid werk pas echt: corrigeren, foto's en dia's laten maken in het Gemeentearchief, drukproeven ter correctie verdelen en ophalen onder de diverse auteurs, enz. Kortom, nagenoeg de gehele redactie van dit boek werd door enkele leden van de Werkgroep gevoerd. Het uiteindelijke resultaat was een 239 pagina's tellend dik boek, dat in kwaliteit en uitvoering alle verwachtingen te boven ging. Meegesleurd door het enthousiasme van de auteurs(trices), die materiaal en suggesties bleven aandra gen tijdens de aanmaakperiode, spaarden de heren De Vries kosten noch moeite om de pennevruchten van de Werkgroep tot een kostbaar uitgevoerd boekwerk te trans formeren. Als deze boekhandel ooit eens failliet zou gaan, dan moet dunkt mij de oorzaak worden gezocht in de over weldigende inspanningen van deze boekhandel om de stadsgeschiedenis van Haarlem aan het nageslacht over te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 136