Kort daarop, op 15 februari, volgde Wim Helversteijn in het Haarlems Dagblad met een artikel waarin hij zijn vreugde over de op handen zijnde publikatie en tentoonstelling niet onder stoelen of banken stak. Het ontbrak de Werkgroep dus niet aan medewerking en publiciteit. Koortsachtig werd ten slotte gewerkt aan de inrichting van de tentoonstelling, om alles op tijd gereed te hebben. Zo werd al het originele materiaal dat voor het boek al was gereproduceerd, weer opgehaald. Om een brandweerman ter symbolisering van de Haarlemse Brandweer in de juiste proporties uit te beelden werd bijna tevergeefs naar een etalagepop uitgezien. Deze werd uiteindelijk welwillend door V D Haarlem ter beschikking gesteld en onder grote hilariteit werd deze 'naakte' persoon door de drukke Grote Houtstraat aangevoerd. Op het laatst dreigde een dia-serie nog te mislukken, maar alles was op tijd klaar, dank zij de inspanning van velen, ook niet-leden van de Werkgroep. Zoals gezegd vond de officiële opening plaats op 26 maart na de uitreiking van het eerste exemplaar van De Haarlem se Oude Gracht aan burgemeester drs. J. Reehorst. Omdat tentoonstellingen van tijdelijke aard zijn is het wel licht zaak om hier wat langer bij stil te staan. De Gedempte Oude Gracht werd, om een zo duidelijk mogelijk beeld te verkrijgen, opgesplitst in vijf stukken. Elk gedeelte werd voorafgegaan met het betreffende stukje gevelwand, af komstig uit het boek, en de straatnamen die de begrenzin gen van dat gedeelte vormden. Overvloedig particulier ma teriaal, aangevuld met materiaal uit het Gemeentearchief, zorgde ervoor dat op deze tentoonstelling menig Haarlem mer zich kon verlustigen aan tot dan toe onbekende afbeel dingen van dit stukje Haarlem. Centraal stonden enkele vitrines opgesteld waarin drie-dimensionale voorwerpen waren opgesteld. Uit het overvloedige fotomateriaal werd een dia-klankbeeld samengesteld, waarin met name parti culier materiaal te zien was. De Koerier-Kombinatie wijdde een hele midden-katern aan zowel het boek als de tentoonstelling en het 75-jarig be staan van boekhandel H. de Vries. Een gedeelte van de gevelwand uit dat boek versierde de onderzijde van de pagina's. Van deze katern werden 2000 exemplaren gratis als catalogus in de Vleeshal verstrekt. 's Avonds werd het feest binnen eigen kring/Werkgroep nog eens dunnetjes overgedaan in de Hoofdwacht en kre gen de overige actieve leden van de Werkgroep een exem plaar van het kersverse grachtenboek uitgereikt. Een en ander onder het genot van een hapje en een drankje. Voorafgaand aan de tentoonstelling werd door Bert Slia- 136

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 138