inventarisatie. Door andere werkzaamheden werd dit on derzoek echter tot een later stadium uitgesteld, maar kon onlangs weer worden opgevat. Het uitgangspunt van de Werkgroep is niet alleen het inven tariseren van deze eerste stenen, maar ook door middel van archief- en literatuuronderzoek proberen aan te geven het hoe en waarom, vanaf wanneer, en door wie eerste stenen in de loop der tijden zijn aangebracht. Om een dergelijk onderzoek verantwoord uit te voeren is een overzicht van de nog aanwezig zijnde eerste stenen een eerste vereiste. Omdat een dergelijk onderzoek in Nederland uniek maq worden genoemd, is gepoogd tot een werkwijze te geraken die model kan staan voor onderzoeken van gelijke strekkinq elders in Nederland. y Uitgangspunt is het hele gebied dat omsloten wordt door de huidige stadsgrenzen van Haarlem. Hierdoor wordt niet alleen een inzicht verkregen in het aantal eerste stenen binnen één stad, maar ook in de frequentie in een bepaalde periode of zelfs in een bepaald gedeelte van de stad. Hierbij moet echter niet vergeten worden dat grote aantal len van deze eerste stenen, met name in de 20ste eeuw, verdwenen zijn, in de regel ten gevolge van puiwijzigingen t b-V- winkels of door renovatie van eind 19de- begin 20ste- eeuwse woonwijken. Een dergelijk onderzoek is dan ook van het grootste belang, want bijna dagelijks nog verdwij nen deze eerste stenen uit het stadsbeeld Gezien echter de grote aantallen eerste stenen die zo op het eerste gezicht nog binnen de stad Haarlem aanwezig zijn, moet het mogelijk zijn om, na intensief onderzoek, tot bepaalde conclusies over dit verschijnsel te geraken. Restauratie-atelier Met het Historisch Museum Zuid-Kennemerland in de toe komst voor ogen, komen ook de werkzaamheden van de Werkgroep op een steeds breder vlak terecht. De Werk groep onderhoudt al jaren lang nauwe contacten met het Frans Halsmuseum, waaruit verscheidene tentoonstellin gen zijn voortgekomen. Deze samenwerking heeft geleid tot nieuwe plannen ten aanzien van de restauratie van voorwerpen uit de depots van dit museum. In eerste instan tie komen houten voorwerpen in aanmerking die duidelijk in verband staan met de geschiedenis van de stad en haar omgeving en die straks onmisbaar zullen zijn bij de inrich ting van het toekomstig Historisch Museum Zuid-Kenne- merland. Daar het restauratie-atelier van het Frans Hals museum niet op zo'n produktie is ingesteld, zullen leden 140

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 142