tauratiewerkzaamheden aan de Nieuwekerkstoren in het begin van dit jaar officieel beëindigd. Nadat de toren eerst jaren alleen maar in de steigers heeft gestaan, soms tot grote overlast van de omwonenden, waarna nog enkele jaren van restauratie volgden, kan men de komende tijd weer met volle teugen van de creatie van Lieven de Key genieten. Van een ingrijpende restauratie van de toren was echter geen sprake. Wegens geldgebrek werd volstaan met consolidatie, hetgeen eigenlijk niet meer inhoudt dan een uitgebreide opknapbeurt. De toren heeft hiermee evenwel het oude aanzien teruggekregen en vormt weer voor lange tijd een sieraad voor de Vijfhoek. Het werk was in de bekwa me handen van aannemersbedrijf Overdevest te Haarlem. Naar aanleiding van de oplevering van deze restauratie werd door Monumentenzorg in de Nieuwe Kerk een ten toonstelling ingericht, die op 1 maart door wethouder A.J.A. Vos werd geopend. Aan de hand van foto's en tekeningen werd een overzicht gegeven van de restauratiewerkzaam heden. Daarnaast werd aandacht besteed aan de Nieuwe Kerk zelf en de hoogst noodzakelijke restauratie van dit gebouw in de toekomst. Bovendien werd aan de wijk 'De Vijfhoek' de nodige aandacht besteed door middel van his torieprenten, afbeeldingen van gerestaureerde panden en het aangeven van hedendaagse knelpunten. De wijk zelf MONUMENTEN BULLETIN 145 Indruk van de tentoonstel ling naar aanleiding van de consolidatie van de Nieuwe kerkstoren (foto: J. Bart Uit- tenhout). Het eerste nummer van het Monumentenbulletin.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 147