splitsen in ISR-gebied (Burgwal en Vijfhoek) en overig. Van de zeven panden die hierna besproken worden, zijn de eerste vijf afkomstig uit de Burgwal. Antoniestraat 55 Uitgebreid is in het jaarverslag 1978 ingegaan op dit be koorlijk klokgeveltje, waarvan de restauratie echter tegen de verwachting in pas in 1980 voltooid kon worden ge noemd, toch is de aanpak van dit pand de moeite waard om extra vermeld te worden, vooral vanwege het feit dat geble ken is dat met beperkte middelen en een grote dosis zelf vertrouwen door zelfwerkzaamheid een uitstekend stuk werk is te verrichten óók in de monumentenzorg. Burgwal 26 Dank zij de opeenvolgende jaarverslagen kunt u op de hoogte blijven van het wel en wee van de verschillende monumenten, vooral als 'Haerlem' zich daarbij daadwerke lijk heeft ingezet voor zo'n pand (zie jaarverslag 1977). Mede dank zij dergelijke activiteiten in het verleden is bij voorbeeld Burgwal 26 niet veranderd in een vuilnisbelt, maar in een voorbeeld-pand voor de buurt. Hier ligt een zeer belangrijke taak voor de leden van de Vereniging 'Haerlem' en in het bijzonder voor het bestuur; met alle goede wil van de wereld is het Monumentenzorg Haarlem niet mogelijk alle negatieve ontwikkelingen op de voet te volgen en in te grijpen op het moment dat dit nodig is. De houding van 'Haerlem' ten aanzien van de monumenten zorg was in de eerste helft van deze eeuw een begrip en de stad heeft er recht op dat dit vergane begrip weer actualiteit wordt. Wijdesteeg 3 Oorspronkelijk was dit pand onderdeel van de eerste fase van de restauratie waarbij Korte Spaarne 23 en 25 de belangrijkste panden vormden. Als gevolg van kraakacties bleek het niet mogelijk dit pand in 1970 ter hand te nemen, hetgeen voor de eigenaar, de vereniging 'Hendrick de Key- sereen ernstige strop betekende, o.a. door de enorme renteverliezen. Pas op 21 maart 1974 bleken de clandestie ne bewoners de welwillendheid te kunnen opbrengen om te verhuizen, waarna de aannemer terstond met het werk begon, daarmee de derde fase startend, die nu afgesloten is. Spaarne 1-3 Op 16 november 1970 ontving Monumentenzorg Haarlem een schrijven van de architect Schulthuiss van de toenmali ge eigenaar, fa. Hartendorp Bresford N.V., waarin werd aangekondigd dat het voornemen bestaat de panden 1, 3 en 5 ingrijpend op te knappen, hetgeen inderdaad wel uiter- 148

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 150