'als eeri dief in de nacht insluipen', is het resultaat hetzelfde, namelijk verdwijning van goederen van historische beteke nis en het aanrichten van schade. Sedert jaren opereert in de binnenstad van Haarlem een duo dat zich het lot van de 'vergeten antiquiteiten' heeft aangetrokken. Niet alleen wordt door hen op ongeoorloofde wijze historisch feitenmateriaal ontvreemd, maar er ont staat tevens een ongezonde financiële belangstelling voor artefacten uit vroeger tijden. Dergelijke illegale praktijken zijn in de Monumentenwet dan wel strafbaar gesteld in de artikelen 22, 24 en 28, maar de rechtsgevolgen bleken in deze wet zeer slecht geregeld te zijn. Om toch vat op de activiteiten van dit duo te kunnen krijgen werd door Monu mentenzorg een uitvoerig rapport opgesteld naar aanlei ding van illegale opgravingen in de periode 1976-1979. Herhaaldelijk werd bij de bevoegde instanties op deze prak tijken gewezen en aangedrongen op een handelend optre den in deze kwestie. Uiteindelijk werden er een aantal pro cessen-verbaal opgemaakt, en toen ten slotte het duo en kele malen op heterdaad werd betrapt, kon tot vervolging worden overgegaan. Begin dit jaar werd door de rechtbank een uitspraak gedaan die ten nadele van het duo uitvie Hiermee werd, dank zij de inspanning van Monumenten zorg een precedent geschapen in Nederland, waardoor mogelijk in de toekomst illegale schatgraverij officieel aan banden kan worden gelegd. Verloren gegaan Hooi markt 12 Grote Houtstraat achter nr. 9 Grote stadsbranden, zoals in 1576, hoeven we in onze tijd niet meer te vrezen. Met het huidige brandweermateriaal en de moderne bouwtechnieken zijn dergelijke rampen niet meer voor te stellen. Daarom alleen al is het tragisch te zien dat panden die de brandgevaarlijke eeuwen hebben over leefd, heden ten dage alsnog ten prooi vallen aan de vlam men. Regelmatig verdwijnen door brand nog oude gege vens uit het stadsbeeld. Zo brandde op 26 juni het 18de- eeuwse pandje Hooimarkt nr. 12 voor het grootste gedeelte uit. Door de tussenkomst van Monumentenzorg werd de gevel direct daarna gestut en wordt er nu uitgezien naar een mogelijkheid om althans de gevel voor het stadsbeeld te behouden. Een grotere ramp voltrok zich kort daarop, toen in de nacht van 23 op 24 augustus het laatste restant van het Carmelie- tenklooster, achter Grote Houtstraat nr. 9 (het Guldenbergs poortje) in vlammen opging. Dit was een van de oudste monumenten van Haarlem. Het Carmelietenklooster werd 173

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 175