Fonteinlaan, muziektent achter Dreefzicht Zuiderbrug Winkelinterieur Anegang 13-15 d.d. 21-6-1977 gaf architect Buma te kennen dat het hier een gevoelige plek betrof, maar dat het bejaardentehuis moest verdwijnen omdat er beslist niets meer van te makken viel. Monumentenzorg en vele anderen dachten er anders over. Tot op het laatste moment werd voor het behoud van dit voormalige Weeshuis gepleit, te meer daar de omge- vinq zoals Florapark en Bosch en Vaart, uit dezelfde bouw tijd stamt. Maar niets kon de sloopwoede weerhouden. Deze schepping van Van der Steur hield zo n 75 jaar stan en had nog vele jaren dit stadsdeel kunnen blijven sieren. Of dit later ook gezegd gaat worden van de toekomstige nieuwbouw wordt ten sterkste betwijfeld. Eveneens betreurenswaardig is de sloop van de muziek tempel achter restaurant Dreefzicht in de Hout. De catalo gus Drinken en Klinken in Kennemerland vermeldt dat in 1839 een 'muziektent' bij de buitensociëteit van Trou moet Blijcken' (nu bekend onder de naam Dreefzicht) werd opge richt. Deze bleek in 1878 zo bouwvallig dat er een nieuwe muziektent werd geplaatst, ditmaal op een stenen sokkel. Ruim honderd jaar hield deze stand, om ten slotte in sep tember 1980 te worden gesloopt. Niet om door een nieuwe te worden vervangen: volgens een krantebericht in het Haarlems Dagblad van 5 september 1980 zag de huidige beheerder van Dreefzicht restauratie van de uit 1878 date rende muziektent niet zitten, en een nieuwe bouwen was er niet bij. Bovendien genoot een parkeerterrein de voorkeur. Of dit moderne blik nu beter meubilair is voor de Haarlem mer Hout dan de glanzende koperen instrumenten van een zomerorkestje? Aan u het oordeel. Ten slotte valt nog het verlies te melden van de Zuiderbrug over de Zomervaart. Dit sfeervolle bruggetje was er al aan het eind van de 18de eeuw - nu echter niet langer bestand tegen de geweldplegingen van het hedendaagse verkeer. Bovendien waren voorzieningen noodzakelijk om de grote stroom verkeer van en naar Schalkwijk in betere (brede) banen te leiden. Dit knelpunt moest dus verdwijnen, even als al eerder, rond 1970, de bebouwing tussen de Antonie- straat en Korte Herenvest en in 1979 de houtloodsen van Peltenburg voor de eisen van het verkeer hadden moeten wijken. Bijna verloren ging het winkelinterieur van de juwelierszaak W. Voet en Zonen, Anegang 13-15. Eind 1979 besloot de eigenaar zijn zaak te sluiten, waarin de familie Voet sinds 1800 het ambacht van zilversmid had uitgeoefend. In 1900 175

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 177