organisaties in Zuid-Kennemerland belangstelling te wek ken voor geschiedkundige onderwerpen betreffende onze streek, met deze exposities alleszins is aangeslagen. Het contact tussen de historische verenigingen in de regio is door de organisatie van deze serie tentoonstellingen sterk geïntensiveerd. Dankzij de inzet van een groot aantal per sonen waarvan hier alleen de heren Van Tongeren, Sliggers en mevrouw Stock-Van Wilsum genoemd worden, kon dit experiment zo'n succes worden. Aardige schenkingen van particulieren en een royale gift van de Bredius Stichting vielen de Stichting in het verslag jaar ten deel. Op 13 december 1980 verscheen, in het kader van het landelijke museumweekend, het plaatwerk over de 660 musea in Nederland. De directeur van het Frans Halsmu seum, tevens adviseur van onze Stichting, nam het initiatief om in de nieuwe aanbouw van het museum een tijdeljike (tot midden februari 1981 durende) tentoonstelling in te richten over het 661ste museum dat in oprichting is. ons Historisch Museum Zuid-Kennemerland. Het oog viel op de schenking van het fonds De Haas, die de Stichting enkele jaren geleden had verworven: de merkwaardig intact geble ven, vrijwel complete, inboedel van het Haarlemse boek houdersgezin H.E. van der Steur. Deze inventaris is na het overlijden van de 91-jarige dochter, in 1976, vrijwel in de zelfde staat aangetroffen als deze in de jaren 1890-1920 moet zijn geweest. Door mevrouw Els Vogel en met mede werking van het bestuurslid A.G. van der Steur en diens echtgenote, werd onder de titel 'Uit het leven van een Haarlemse boekhouder en zijn gezin 1890-1920' deze ten toonstelling ingericht. Het is een zeer goed bezochte expo sitie geworden, die een uniek beeld geeft hoe een dergelijk Haarlems gezin rond de eeuwwisseling leefde. Het feit dat dit alles uit één gezin kwam, maakte dat de tentoonstelling naast de historische waarde - uiteraard met een sterk nostalgisch karakter - ook een extra waarde had als docu ment humain. Als zodanig is zij uniek te noemen in de Nederlandse museumwereld. Tenslotte dient ook de op 15 november 1980 geopende tentoonstelling van tekeningen van Hans van der Horst onder de titel 'Kareol, ondergang van een monument' ge noemd te worden. Er werd een inschrijving geopend voor gelden om één of meer van de tekeningen voor de Stichting te kunnen aankopen. Wat de plannen voor de naaste toekomst betreft: op initia tief van het bestuurslid de heer A.G. van der Steur is een avond belegd met alle regionale historische verenigingen, 183

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 185