W. Breeman-Wackwitz 1980 was met recht een schrikkel.jaar! Diogenes in een ton vol zorgen! Stichting 'Diogenes Door de stroever draaiende economie en de bezuinigings- Haarlem' in 1980 politiek van de regering, met vooral beperkingen bij het verlenen van subsidies, was het voor de Stichting uiterst moeilijk haar doelstelling, i.e. het bevorderen van de be woonbaarheid en het bewaren van het historische karakter van de binnenstad door restauratie van monumentenpan den, te blijven nastreven. Zo kon het project Lange Begijnestraat 8, ondanks een ver gevorderde staat van voorbereiding, nog immer niet tot uitvoering worden gebracht. Ook de renovatie van het Don kere Spaarne blijft een zorgenkind. Samenwerking met één der stichtingen op het gebied van bijzondere woonvoorzie ning, waardoor de ene partner de restauratie van het hoofd- pand en de andere het bouwen van wooneenheden, met gebruikmaking van de rest-bouwdelen van de moutoven, voor haar rekening neemt, kan hier wellicht een mogelijk heid tot oplossing bieden. Zodra het verzoek aan de ge meente om garanties ter dekking van de eerste aanloop kosten zal zijn gehonoreerd, kunnen de plannen tot realisa tie van dit project gedetailleerd worden uitgewerkt. Toch kon Diogenes het afgelopen jaar weer een gerestau reerd pand, t.w. Groot Heiligland 22/Omvalspoort 11, aan het huizenbestand toevoegen. Opgedeeld in twee bijzon der aantrekkelijke woningen is het in mei 1980 in gebruik genomen. Behalve dat hiermee een bijdrage is geleverd aan de leefbaarheid van het centrum zijn de Heiliglanden door deze restauratie ongetwijfeld nog attractiever gewor den. De foto's op pag. 156 en 157 geven daarvan een beeld. Een reproduktie van een ets van de grafisch kunstenaar Henk Zegeling, waarop dit pand het middelpunt vormt, ging als kerst/nieuwjaarskaart uit aan donateurs, bewoners en andere betrokkenen, c.q. geïnteresseerden. De begelei dende tekst van het voormalige hoofd van de afdeling Mo numentenzorg, P. Jongens, luidt onder meer. 'Het huis is gebouwd in het begin van de 17e eeuw. We kunnen dat zien aan de drie bogen boven de ramen van de eerste verdieping. Die bogen zijn de enige onderdelen van de gevel welke hun oude vorm behielden. De pui, de ven sters en de top werden in de loop van de tijd aangepast aan een behoefte tot modernisering. Opmerkelijk vooral is de klokvormige gevelbeëindiging. De ze dateert uit het eerste kwart van de 18e eeuw. Voordien had het huis een trapgevel. De twee gebogen lijnen maak ten het toch al tamelijk hoge pand tot een slanke verschij ning.' 185

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 187