gevoel ziet men hoe het dorp steeds meer wordt ingesloten door nieuwe ontwikkelingen in het recreatiegebied Spaarnwoude, dat met een oppervlakte van 2750 ha drie maal zo groot is als het Amsterdamse Bos. In tien jaar tijd werden miljoenen overheids geld gestoken in aankoop van landbouwgrond, aanplant van groen, graven van waterpartijen, een net van fiets- en wandelpa den, etc. De filosofie achter Spaarnwoude is plausibel: tussen de Haarlem se agglomeratie en het haven- en industriegebied van Amsterdam langs het Noordzeekanaal moet afstand blijven bestaan. Daarover is ieder het wel eens. Verschil in opvatting ontstaat vooral de laatste jaren over de invulling van die groene bufferzone. In de eerste jaren van Spaarnwoude werd een deelgebied volledig 'op de schop genomen'. Nu is de trend meer: zoveel als mogelijk is uitgaan van de bestaande situatie. Een weidelandschap is ten slotte ook een buffer tegen oprukkende industrie. Spaarndam, met zijn jachthavens en palingrokerijen, heeft het niet zo op de recreatieve druk begrepen. Het verkeer over de smalle dijk door het dorp bezorgt nu al veel overlast. Of de bezwaren veel zullen helpen? Feit is dat in 1980 al veel dagjesmensen Spaarn woude hebben ontdekt, met z'n kanovijver, golfbaan, dagkam peerterreinen, visoevers, wielrenbaan, recreatieboerderij. Hoe hoger de bomen in Spaarnwoude, hoe meer publiek. De horizon verandert voor de Spaarndammers overigens niet alleen door het recreatief gebeuren. Langs het Noordzeekanaal ontstaat in Spaarnwoude een heuvellandschap door de stort van grof vuil uit de hele regio. En aan de noordwestkant zal het geuren de hooiland plaats moeten maken voor 7000 huizen in de Velser- broekpolder. Het wat in zichzelf gekeerde Spaarndam zal eraan moeten wennen dat het nog drukker gaat worden op de dijk. Monument voor Hannie Schaft Felle discussies zijn gevoerd over het ontwerp voor een monu ment ter herinnering aan Hannie Schaft. Zij is in 1945 in de duinen bij Bloemendaal door de bezetters gedood, kort voor de bevrijding, ais vergelding van door haar gepleegde verzetsdaden. Haar stof felijk overschot is bijgezet op de Erebegraafplaats in Overveen, de herinnering aan haar is symbool geworden voor het verzet in Nederland. De herbegrafenis in november 1945 werd voorafge gaan door een plechtigheid in de Grote Kerk in Haarlem, waarna het stoffelijk overschot - gevolgd door een zwijgende stoet, waar onder Koningin Wilhelmina - naar de Erebegraafplaats is ge bracht. In Haarlem ontbrak, 35 jaar later, nog steeds een monument dat herinnerde aan deze jonge Haarlemse verzetsstrijdster. Initiatie ven in de jaren vijftig waren blijven steken in politieke gevoelighe- 198

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 200