In april trok het Bloemencor so door de binnenstad op weg naar de bollenstreek. plaatsen waar die vernield of verdwenen was - en dat was een hele overwinning, want de dienst had nog niet lang geleden ge zworen geen boom meer in de buurt te willen planten, omdat er zoveel werd vernield de reiniging haalde grof vuil op, en in twee dagen - met een schema van een één-kant-van-de-straat-parke- ren - werden alle goten mechanisch geveegd. Het hielp. De Roos was schoon. Zou het er schoon blijven? Want je kon niet elke maand zo'n actie ondernemen. De tijd zal het moeten leren, maar de eerste reacties waren niet ongunstig. In andere wijken van de stad is de actie, zij het minder grootscheeps, herhaald en het plan bestaat jaarlijks een 'veegactie'-plan op te stellen. 35 Jaar na de oorlog Kort na 1945 wilde iedere Nederlander de oorlog graag vergeten. De verschrikkingen van vervolging en ontbering, de onvrijheid, lagen nog zo vers in het geheugen dat de aandacht werd gericht op andere zaken: de wederopbouw, het op gang brengen van het maatschappelijke leven, de voorbereiding op een nieuwe wel vaart, zeker toen de problemen met Indonesië waren opgelost. Aan het eind van de jaren zeventig kwam daar een kentering in. Er kwam een nieuwe bezinning op het begrip 'vrijheid', voorat in verband met ontwikkelingen in de zogenaamde 'Derde Wereld', in ons land kwam de discussie los over de inhoud van onze parle mentaire democratie, de inspraak van bewoners stond soms haaks op de mogelijkheden tot een besluitvaardig bestuur, de welvaart stagneerde. Latere generaties zullen moeten beoordelen welke volgorde en welk gewicht aan die verschijnselen moeten worden toegekend. 208

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 210