industrie van Haarlem was de bierbrouwerij, maar dit was als schouwspel zeker minder aantrekkelijk. Er was nog een andere reden om een blekerij te tonen. Toen de vroedschap besloot Prinses Mary en de jonge prins tot een bezoek uit te nodigen, kwam men tevens overeen dat zij met een 'reëel complement bejegent sal werden naer de gelegenheyt ende constitutie vander Stadt'(24). Dit complement nu blijkt te hebben bestaan uit Haarlems damast. Zij kreeg bij haar bezoek: 'twaelff stuckgens fijn Haerlem lijwaet... met het koffertje en andere behoeften daertoe dienende', terwijl een groot stel tafellinnen in het vooruitzicht gesteld werd, want dit moest nog worden gewe ven. Dit heeft drie jaar in beslag genomen. De prinses heeft de voltooiing niet beleefd, zij bezweek in december van het jaar van haar bezoek aan de pokken. Het geschenk zal toen aan Prins Willem zijn overhandigd; het meeste bevindt zich nog in het bezit van ons koninklijk Huis(25). En wat werd in het damast geweven, behalve de wapens van de Prinses Royale, van Haarlem en van de zittende burgemeester? Natuurlijk 'het schip van Damiate' met volle zeilen afvarend op de ketting die gespannen was tussen twee gevechtsto rens aan de ingang van de haven (afb. 8,9). In een andere cartouche werd ook de zogenaamde 'Wapenvermeerde ring' afgebeeld, 'anno 1188' en het Haarlems devies 'Vicit Vim Virtus'. De naam Joost Willemse in de onderrand kan die van de wever zijn(26). In 1959 werd in 's-Hertogenbosch een tentoonstelling van damast gehouden. Daarvoor ontving het Provinciaal Ge nootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Bra bant van H.M. de Koningin in bruikleen een tafellaken en een servet van damast uit 1660-1663. Bovendien was daar- 20 Afb. 8 Damastpatroon, te kening met potlood en rode inkt op geruit papier. Naar een gravure van Willem Outgerszoon Akersloot, naar ontwerp van de glasschilder Jan van Bouckhorst, 54 x 137 cm. Gemeentearchief Haarlem.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 22