snel een tendens bij hem waarneembaar om weinig ge speelde muziek, die het verdiende aan de vergetelheid ontrukt te worden, onder de aandacht te brengen. Voor minder algemeen bekende romantici als Alkan en Dohnanyi werd hij, zoals voor al hetgeen hij ter hand nam, een hartstochtelijk toegewijd pleitbezorger, waarbij dan zo wel virtuositeit als expressiviteit in de voordracht het volle pond kregen. Ook voor Nederlandse en in Nederland werkende componisten als Rudolf Escher en Frank Martin, alsook voor vertegenwoordigers van de vorige generatie als Willem Pijper of Gerard von Brucken Fock (wiens piano- oeuvre hij gedeeltelijk ook op grammofoonplaat bracht) stond hij op diezelfde, sympathieke wijze en met grootse artistieke allure op de bres. Als componist (leerling van Hendrik Andriessen) was Sas Bunge in zijn werkwijze zeker niet de man van de ivoren toren, maar werden zijn partituren daarentegen direct op de praktijk geënt. Bunges musicerende ouders, begaafde amateurs, vormden hierbij, naar zijn zeggen, een stimulans en inspiratiebron. Eén van zijn eerste stukken schreef hij dan ook voor het schoolorkest van het Kennemer Lyceum, waar hij in zijn jeugd de gymnasiumopleiding had gevolgd. Een zangerige compositie in licht aansprekende en vloeien de stijl, waarvan de moeilijkheidsgraad wat de technische uitvoerbaarheid betreft geheel was afgestemd op het ni veau van dilettanten, zonder dat dit als een gebrek ten aanzien van de muzikale uitdrukking ervaren kon worden. Uitbuiten van situatie en mogelijkheden bleken al gauw de pijlers te zijn waarop Bunges componeren gebaseerd was. Geen wonder dat de contacten met de muziekonderwijsin- stellingen en met bij voorbeeld het Haarlems Jeugd Orkest zeer hecht waren en rijke vrucht afwierpen in de vorm van talrijke composities, waaraan met recht ook een belangrijke pedagogische waarde kan worden toegekend. Een ken merk dat ook zijn pianowerken, zoals diverse etudes, zo bruikbaar maakte voor de muziekopleiding, waarbij Bunge als hoofddocent aan het Utrechts Conservatorium immers ook zo nauw betrokken zou raken. De veelzijdigheid die Sas Bunge tentoonspreidde, uitte zich ook op literair vlak. Nogal eens in samenwerking met zijn aan uitgeverij Oosthoek verbonden broer Lucas, verzorgde hij tal van uitgaven, facsimile herdrukken, bewerkingen en vertalingen, onder andere van The Bach family (Hun naam was Bach) en van The present state of music in Germany (Het reisdagboek uit 1773 van Charles Burney). Een en ander steeds op een manier, die de meest erudiete musico loog met trots zou mogen vervullen. 231

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 233