richteen nog bloeiende St. Jacobsgildete Haarlem. In 1967 volgt dan Als vorsten, welke titel slaat op het leven van de daarin beschreven 18de-eeuwse Amsterdamse heren, met als toegift het tot in deze eeuw doorlopend verhaal 'Het Amsterdams Casino'. Onder de titel De tamme kastanje verschijnt in 1969 een herdruk van Honderd jaar Hartenkamp en enkele andere verhalen, en ten slotte publiceerde Van Lennep in 1973, op 83-jarige leeftijd, Een weduwe aan de Amsterdamse Beurs, over de Borski's. Hij was zich bewust met deze en andere verhalen vast te leggen datgene wat kleur gaf aan een door hem ten dele nog meegemaakte, maar inmiddels geheel verdwenen wereld. Het boekje Klimaat van Onder Ons, dat in 1968 het licht zag en alleen aan de leden van deze Amsterdamse sociëteit is uitgereikt, geeft de geschiedenis van die sedert 1843 be staande vriendenkring. Over dergelijke gezelschappen en andere oude instellingen kon Frans van Lennep met kennis van zaken schrijven omdat hij daarin door zijn persoonlijkheid en gaven veelal een leidende rol speelde. Ik noem slechts: voorzitter Bur gerweeshuis (Amsterdam) 1931-1958, Sociëteit Onder Ons 1939-1950, Vereniging Rembrandt 1962-1965, deken St. Jacobsgilde 1948-1965, ondervoorzitter Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen 1942-1964. In het Amsterdamse zakenleven is hij niet op de voorgrond getreden, maar gelijk gezegd des te meer in een groot aantal instellingen die van culturele betekenis voor ons land waren en zijn. Ook heeft hij in de vooroorlogse jaren zitting gehad in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Naast een benoeming tot kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin (1938) vielen hem in de loop der jaren vele onder scheidingen ten deel, van welke ik vermeld: ridder Neder landse leeuw, grootofficier Huisorde van Oranje, de Zilve ren Anjer en de minder bekende maar zeer hoog geklas seerde Gouden Museum Medaille. Wanneer wij het werk van Van Lennep in ogenschouw nemen kunnen wij constateren dat hij met feilloze scherpte heeft gezien dat de historie eerst diepte krijgt en boeiend wordt door de illustratieve werking van sprekende details. In het voorgaande heb ik het voornamelijk gehad over Van Lennep als schrijver. Ook als bestuurslid van verscheidene instellingen heb ik hem meegemaakt. Hij had de eigen schap om anderen te laten praten, maar als het op een zeer belangrijke beslissing aankwam op het laatste ogenblik zeer gedecideerd als zogenaamde samenvatting in één zin een opinie te geven die dan door zijn natuurlijk gezag werd 243

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 245