Loes J.H. Vroom In het begin van de 19de eeuw waren in verschillende J. Bart Uittenhout Nederlandse steden de bestaande verdedigingswerken buiten gebruik geraakt en konden de gemeentebesturen vrij De Bolwerken van beschikken over de aarden wallen, bastions, ravelijnen, Haarlem, enz. Veel van die vroegere fortificatiewerken verloren daar- veranderingen na hun oude aanzien; de aarden wallen werden vergraven tijdens de 19de en tot aangename parken en wandeldreven. Dikwijls dienden 20ste eeuw deze transformatieprojecten ter bestrijding van de alom heersende werkeloosheid. Een der eerste steden die de gelegenheid kregen om op deze wijze een nieuw wandelge- I Inleiding bied aan te leggen, was Haarlem. Hetzelfde gebeurde ook in steden als Utrecht, Gouda en Amersfoort. Vooral na de Vestingwet van 1874, waarin nieuwe linies en stellingen werden geformeerd en de opheffing werd be paald van een groot aantal vestingen die buiten deze linies vielen, verloren vele steden, onder andere Deventer, Gro ningen, Den Bosch en Zutphen, hun militaire betekenis. Op grote schaal werd overgegaan tot de sloop en/of parkaan- leg van deze verdedigingswerken. Voorbeelden van steden waar toen de bolwerken werden getransformeerd tot wan delparken zijn onder andere Deventer, Breda en Zutphen. Soms bleven deze wandeldreven in de loop der tijden als zodanig gerespecteerd, maar in vrijwel alle gevallen is de functie sterk gewijzigd. In Haarlem en Deventer kwam de spoorlijn door de parkaanleg te lopen, in Zutphen werd het wandelgebied opgeofferd aan industriebelangen, terwijl in menige andere stad de parken het hebben moeten afleg gen tegen het autoverkeer. Uitgaande van deze informatie werd besloten een onder zoek in te stellen naar de factoren die een rol hebben ge speeld bij de transformatie van de voormalige bolwerken in een parkaanleg: wie bepaalde deze veranderingen, wat voor plannen werden er opgesteld, tegen welke achtergron den gebeurde dat? Waarom besloot men tot een parkaan leg en niet tot de bouw van woningen, had men de ruimte niet nodig, was het luxe? Verder werd nagegaan hoe deze parkfunctie zich in de afgelopen twee eeuwen heeft ontwik keld; waarom ging men er in sommige steden toe over de parken te bebouwen, of er een spoorlijn overheen aan te leggen? Wat is er uiteindelijk van deze wandelgebieden overgebleven? Beplanting van de Wanneer tijdens de 19de eeuw de stadsomwalling haar vestingwerken militaire functie heeft verloren, wordt er vaak toe overge gaan deze te transformeren tot wandelparken met een uit gebreide groenvoorziening. Men moet echter bedenken dat 33

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 35