Door de aanleg van de spoorbaan werd de rustieke atmo sfeer van de wandeldreven geweld aangedaan; de Bolwer ken werden geïsoleerd van de stad en zouden in de loop der tijd steeds meer bekneld raken tussen de spoorweg en de stadssingel. Op dit punt zal later nog worden ingegaan. Hoewel de bronnen het niet vermelden is het vermoeden gerezen dat de aanleg van de spoorweg op de Bolwerken is voortgekomen uit het idee dat dit een extra stimulans zou kunnen zijn voor het vestigen van de gegoede burgerij in deze omgeving. Ten slotte was een spoorlijn iets unieks. Als het dan ook nog mogelijk was in de nabijheid te wonen, met alle faciliteiten van reizen zo dichtbij, moet men dat als zeer aantrekkelijk hebben ervaren. De bebouwing van de Hoewel men in 1821 toen de Bolwerken werden herscha- Boiwerken pen in wandeldreven - al de hoop had gekoesterd dat de gegoede burgerij zich in dit gebied zou vestigen, ging deze wens ruim veertig jaar later pas in vervulling. De eerste gegadigde, de heer R. van der Voort, diende zich in oktober 1863 aan met het verzoek een stuk grond aan de voet van het Bolwerk, recht tegenover de Jansweg, te mo gen kopen, om daarop 'eene sierlijke woning te bouwen'. In geval van goedkeuring zou hij 'nog vóór de winter de werk zaamheden voor den aanleg en bouw doen aanvangen, en alzoo in de behoeften van de arbeidende klasse helpen voorzien'(39). Toch stond men afwijzend tegenover dit ver zoek, omdat door het afstaan van het gevraagde terrein 'de thans aldaar bestaande hoofdtoegang tot de wandeling zou worden weggenomen en daarmede het oorspronkelijke plan van den aanleg ten eenenmale worden ontsierd en aan de publieke dienst een onherstelbaar nadeel worden toege- bragt'(40). Bovendien zou, wanneer het verzoek werd inge willigd, een gedeelte van het plantsoen moeten worden weggeruimd 'hetgeen vooral ook omdat daarin twee zeer fraaije bomen zouden moeten begrepen worden, niet wen selijk was'(41). Men besliste daarom afwijzend. Dit verzoek was echter wel de aanleiding om een onderzoek te laten instellen naar plaatsen aan het Bolwerk die in aanmerking zouden kunnen komen om met huizen te worden bebouwd. 'Dankzij de welwillendheid van den Heer Zocher', slaagde de commis sie van onderzoek er al snel in om op het Bolwerk twaalf plaatsen aan te wijzen 'die gunstig gekozen zijn om tot aanbouw van woningen beschikbaar te worden gemaakt Zij is echter wel van mening dat er 'gepaste maatregelen moeten worden beraamd en voorgedragen, om te verhoe- 49

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 51