Op de kaart die de Nieuwstad in 1874 weergeeft, vormen de wandelingen op het Bolwerk nog een vrijwel aaneengeslo ten geheel. Op twee punten werd het Bolwerk doorsneden, hoewel deze doorsnijdingen niet direct een verstorend ef fect op de parkaanleg hadden. Ten slotte was de noordelij ke doorsnede al vanaf de 17de eeuw in de vorm van de Nieuwpoort aanwezig geweest en was dit dus een oud gegeven, terwijl de spoorweg, die de wandeling aan de westzijde doorsneed, niet als een barrière in het parken semble kon worden beschouwd, omdat de spoorrails op het straatniveau lagen en via een overweg waren over te ste ken. Al met al was het Bolwerk in 1874 nog een vrij gaaf en rustig geheel en laten we het woord aan de geschiedschrij ver F. Allan, die in datzelfde jaar de Bolwerken van oost naar west bewandelde(58): 'Wat lieve wandeling hier, niet waar? Op menig punt biedt het Bolwerk de bekoorlijkste gezichtspunten aan (al maakt dat terrein daar aan onze linkerhand, beladen als het is met materialen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij, juist geen bevallige vertooning), en meermalen hoorden we vreemdelingen de juiste opmerking maken, dat de Haarlemers waarlijk niet naar den vreemde behoeven te gaan, om elders schoone wandelingen te zoekenIntus sen heeft het Bolwerk sedert de tien of twaalf jaren op menig punt belangrijke veranderingen ondergaan, nu het hier en daar bebouwd is geworden met onderscheidene min of meer schoone Villa's, wier bekoorlijke ligging ons onwille keurig tot eenige ogenblikken toevens noopt... Ge ziet bijna zonder uitzondering niets dan nieuwe gebouwen of gerestaureerde woningen, die dit gedeelte der stad, in ver band met den aanleg van het plantsoen, tot een der schoon ste en aangenaamste kwartieren vormenWat lief aange legd parkje, niet waar, hier, aan onze rechterhand. Dat was voorheen eene begraafplaats, de Punt of het Noorderkerk hof genoemdWat dichtbelommerde wandeldreef, vindt ge niet? Als steelsgewijze, zouden we haast zeggen, blikt de zonne op de hier en daar openliggende plekken van onze wegMet welgevallen toch hangt 's wandelaars oog aan gindschen schoonen duinzoom, met zijn rijk en welig groen, en met zijne bevallig gelegen landhuizenGaat het u als mij, dan waren het recht aangename uren, die we aan onze wandeltocht hebben besteed. Mocht de herinnering aan die uren u even aangenaam zijn als de wandeling zelf het was.' Afgaande op de indrukken die Allan weergeeft, kan gesteld worden dat de Bolwerken rond 1874 een oase van rust boden en als beëindiging van de toenmalige stad Haarlem

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 56