verbinding, die gronden tot zulke waarde te brengen dat daar goede woonhuizen kunnen worden verlangd'(61). De huizen werden gebouwd en ook de brug werd aange legd. Door deze beslissing werd een ontwikkeling op gang gebracht, die er uiteindelijk toe zou leiden dat het Bolwerk totaal door bebouwing werd ingeklemd en er een aantal verbindingen tot stand kwamen waardoor de wandeling in stukjes werd geknipt. Een tweede nieuwe verbinding tussen het Bolwerk en de overzijde ontstond in 1894 ten westen van het Kenaupark. Ten behoeve van de bewoners van de nieuwe wijk ten westen van de huidige Kinderhuissingel, waar vanaf circa 1890 gebouwd werd, werd een brug aangelegd tegenover de huidige Pieter Kiesstraat. Hoewel L.P. Zocher zich met dit plan niet geheel kon verenigen(62) in verband met de daarmee gepaard gaande drastische ingreep in het Kenau park, kwam deze brug uiteindelijk toch tot stand, vooral ook omdat de bewoners van de nieuwe wijk 10.000,- wilden bijdragen in de totale kosten van 14.820,—(63). Overigens werd deze brug in 1940 weer gesloopt. Reeds in 1892 werd de Kennemerbrug, vanwege de bouw vallige staat waarin deze verkeerde, door een nieuwe ste nen brug vervangen. Aanvankelijk werd aan een ijzeren 56 Situatie van de plantsoenen en de bebouwing in het noordelijk deel van de stad, L.A. Springer, 1903. Deze tekening geeft aan welke plaatsen op de Bolwerken bebouwd zijn geworden, (fo to: Gemeentearchief Haar lem).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 58