Nabeschouwingen Uit het onderzoek is duidelijk gebleken dat de aanleg van de wandeldreven op de Bolwerken een uiterst elitaire aanqele- genheid is geweest. Slechts door enkele personen werd daartoe besloten: de Heeren Burgemeesteren, een notabel A. van der Willigen en de tuinarchitect J.D. Zocher jr. Vooral de laatste kan bij de beslissing een belangrijke rol gespeeld hebben De kweektuinen van de familie Zocher lagen lanqs de noordzijde van de huidige Kloppersingel, dus vlak naast het toekomstige afzetgebied en ten slotte was het Zocher die aanbood om gratis de plannen te ontwerpen. Direct persoonlijk belang dus. Naast de bestrijding van de werkeloosheid speelde de sta tus een belangrijke rol in de beslissing. Niet alleen wilde men dit gedeelte van de stad een fraai aanzien geven, maar ook moest het de aantrekkingskracht verhogen om zodoen de kapitaalkrachtigen naar de stad te lokken. Toen deze zich dan ook in de jaren zestig en zeventig van de voriqe eeuw aanmeldden, stond hun niets in de weg om villa's te doen bouwen op de Bolwerken, die aanvankelijk bedoeld waren als park en visitekaartje van de stad Haarlem Het antwoord op de vraag voor wie de parkaanleg oor spronkelijk bedoeld was, is moeilijk te geven In ieder geval niet voor de gewone burger, die wel iets anders aan zijn hoofd had dan wandelen. Toch blijft een parkaanleq aan deze zijde van de stad een vreemde zaak. Ten zuiden van de stad lag ten slotte de Haarlemmerhout, die volop ge egenheid bood tot aangenaam verpozen. Dat versterkt n wil h0t 'dee Öat d8 Parkaan'e9 op de Bolwerken uiterst elitair moet zijn geweest en toegankelijk voor een kleine groepering. Hoewel achterhaald kon worden om welke redenen de spoor ijn over de pas aangelegde wandeldreven werd qe- leid, blijft dit toch een enigszins duistere zaak. Waarom van het oorspronkelijke plan om de spoorlijn langs de zuidoost zijde van de stad te leiden zo plotseling werd afgezien, kon niet achterhaald worden. Bij handhaving van het oorspron kelijke traject zou het economisch belang van de spoorlijn voor de stad niet geschaad zijn en de Bolwerken zouden er heel wat aantrekkelijker hebben uitgezien dan nu. Toch bleek de aanleg van de spoorlijn langs de Bolwerken in eerste instantie geen afbreuk te doen aan de aantrek kingskracht van dit gebied, want desondanks liet menigeen hier zijn villa bouwen. Pas later, omstreeks de eeuwwisse ling, wanneer de spoorwegfunctie op dit punt drastisch wordt uitgebreid, wordt dit gebied als minder aantrekkelijk beschouwd. Dan ontstaan er villaparken buiten de stad, in Bloemendaal en Aerdenhout. 62

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 64