maillot gestoken spillepootjes als een sprinkhaan in mee- scharrelde, ik meen onder het mom van Lieven de Key. De kunsthandel werd door de geldzuivering tijdelijk stilgeleqd maar erger was dat de oude heer De Bois in juni '46 door een beroerte getroffen, een dodelijke val van een trap maakte. H De drang naar een nieuw begin, maatschappelijk, geeste lijk, zat allerwegen in de lucht, maar op de grond stagneerde van alles. In deze tijd besloot Wim te gaan trouwen Een langjarige, aanvankelijk niet drukke, maar vooral de laat ste jaren hechter gegroeide vriendschap verbond hem met een meisje uit de kennissenkring van zijn hospita. Was deze alleen hardhorend, Janna Koolman was stokdoof en negen jaren ouder dan Wim. 'Wat stom!,' luidde het oordeel van twee intellectuele heren, nadat we de twee trappen weer afgedaald waren en zij beneden bij het water niet meer gehoord konden worden door Wim in zijn dakkamertje waar ik hen die avond geïntroduceerd had. Hun eenstem migheid verschrikte me, waar ik zelf als voor een taboe terugdeinsde voor een verstandelijk oordeel over een harts- aangelegenheid, te meer waar die voor mij geheel abstract was, daar ik Janna nooit ontmoet had. Thans, nu alles voorbij is en een oordeel mogelijk lijkt, geloof ik te mogen zeggen dat de heren toch geen gelijk hebben gehad. Die samenleving heeft Wim gevoelsmatig gebracht wat hij no- ig had. Ook de plaats waar hij de wortels van zijn geestelijk bestaan zo diep in de grond zou slaan, het landgoed Groot- Bentveld te Aerdenhout, bereikte hij door Janna Hun eer ste onderdak, een kamertje in de villa van de kunstlievende mevrouw Walbrink op de Baan, waarvan de welwillende beschikbaarstelling hen de knoop voor het leven had doen aantrekken, bleek al spoedig tot een niet zo geslaaqde vTrrZteRlei?e MMeVr0UW Posthu™s, de eigenaresse van Groot-Bentveld, voor wier familie Janna ooit gewerkt had, vergunde hen een leeg gekomen deel van de voor- mahge personeelsvleugel van het grote gebouw te betrek ken. Breed hadden ze het niet, afhankelijk als Wim bleef eerst van het voorzieningsfonds voor kunstenaars en la ter van de zogenaamde contra-prestatie. Vóór die voor hem zo gelukkige regeling in het leven geroepen was was het voorgekomen dat ze op de dag voor kerstmis niet meer dan een dubbeltje in huis hadden, en dat in een tijd dat hij flink werkte. En het was Janna die het huishouden niettemin wist te bestieren. Een gewillig model had hij ook aan haar en als hij eens naar een concert wilde, dan kon hij een jongere zuster van haar meevragen. Als ik er thans over nadenk, moet aan de basis van zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 94