lineair omschreven, in feite geschilderd dus. Een techniek die door J.M. Prange in een recensie 'niet-grafisch, maar wel Rembrandtiek' werd genoemd. In zijn tekeningen de monstreerde zich plotseling een onmiskenbaar meester schap. Op enkele eenmanstentoonstellingen van alleen zijn tekeningen in '57 en '58 in Amsterdam en in Haarlem gehouden reageerden publiek en pers zeer positief. In 59 werden ook gouaches en olieverven mee tentoonge steld en voor de opmerkzame kijker begon zich een door braak af te tekenen: de wendbaarheid en spontaneïteit van de tekenstift bleek plotseling in de zwaardere verfmaterie bewaard te kunnen worden. Een hulpmiddel had Steijn hiervoor leren toepassen: het schilderen op snel absorbe rend karton, waardoor hij in olie kon schilderen zonder door drogingsperioden gestopt te worden. Het snellere werken ging gepaard met ook een grotere fysieke beweeglijkheid. Voor de tentoonstelling van '59 had de kunsthandelaar De Boer uit Amsterdam een voorschot in reisgeld verstrekt, dat gebruikt werd voor een vijfweeks verblijf in de Provence, te zamen met Piet van Heerden. Van de Haarlemse kunstenaars uit De Groep, de selectie uit Kunst zij ons Doel, waarmee hij na de oorlog verenigd was gebleven, was vaker nog zijn reisgenoot Poppe Damave. Zo enige malen op diens motorfiets naar Holten, waar bij een kunstlievende hotelhouder voor langere tijd onderdak kon gevonden worden. Maar ook trips naar het buitenland werden ondernomen. Het avontuur met de kustvaarder naar Engeland is al genoemd. In '63 werd Spanje bereikt, waar een met de katholieke Damave bijgewoonde kerk dienst van Spaanse vissers grote indruk op Wim maakte. In '66 werd Steijn door het Ministerie van CRM een reis beurs toegekend, die door hem voor een verblijf op Majorca bestemd werd, waarvoor hij Damave mee nodigde. In deze toekenning juist toen speelde mogelijk de overweging mee dat in zijn persoonlijke omstandigheden een milieu-wisse ling heilzaam zou kunnen werken. Het jaar tevoren namelijk was Janna op zestigjarige leeftijd overleden. Ondanks alle materiële moeilijkheden had ze vele gelukkige jaren ge kend met de man van wie ze alle emoties in zijn werk kon volgen en met wie ze ook de eerste verblijven in het buiten land gedeeld had. Maar de laatste jaren waren moeilijk voor haar geworden, lijdend aan een ongeneeslijke ziekte, waar voor haar een borst afgezet moest worden. Meer een zuster dan een vrouw was ze voor Wim geworden, die vaker in de kroeg begon te verkeren dan goed voor hem was. In zijn eerste jaar alleen, toch niet verstoken van vrijwillige vrouwelijke hulp, was hij in Bentveld al tot een min of meer

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1980 | | pagina 98