Oranje, voor hunne heldhaftige zelfopoffering door hun ne medeburgers dankbaar beloond. De Waal was twin tigmaal burgemeester. Even edel dacht ook Haarlem's thans nog levende, laatste pensionaris van Zeeberghe, en schoon dan ook een staatsraad van koning Lodewijk en grootkruis van zijne Unie-Orde, schoon de rijke voogd van zijne eertijds rijke, thans bijna geheel verarm de nicht, kortom, schoon een Jan van Styrum, die met alle winden draaide, met alle wolven huilde, en eindelijk nog zelfs voor Napoleon prefekt van Nantes was, hier eene uitzondering op den regel maakt, kan Haarlem daarentegen zich nog op een aantal andere namen be roemen, die ook tegenwoordig nog bewijzen dat de geest der Ripperda's, Brederode's en Kenau's, van Pie- ter Kies en Berkenrode nog niet is uitgestorven. De ge broeders Adriaan en Gerard van Berkenrode, beiden burgemeester van Haarlem, bewezen in 1572 den Prins van Oranje groote diensten. Zij en de burgemeester Pie- ter Kies bragten Haarlem op zijne zijde. De laatste werd naderhand door de Spanjaarden gevangen, en door hen naar den Prins gezonden, om over de uitwisseling der krijgsgevangenen te onderhandelen. Doch de onder handeling mislukte, en nu keerde Kies, als een tweede Regulus, als gevangene terug. Alba vergramd over deze mislukking, deed hem geboeid naar Amsterdam voeren, en aldaar tot de galg veroordeelen. Doch de wakkere Spaansche bevelhebber Verdugo verzette zich tegen zij ne teregtstelling, en zoo werd hij in later tijd uitgewis seld, en was daarna nog tienmaal burgemeester. Behalve de reeds genoemde groote kerk op de markt, waarin zich een uitmuntend orgel bevindt, bevat Haar lem geene bijzonder merkwaardige gebouwen; nog- thans is het kabinet voor physica en natuurlijke geschie denis, eene stichting van den heerTeyler, met de daarbij behoorende bibliotheek wel bezienswaardig. Men kan Haarlem bijna als het groote waschhuis van Amsterdam beschouwen. Het water dat door het zand der nabijgelegen duinen gefiltreerd wordt, bevordert ze ker grootelijks het onovertreffelijk bleeken. Het Haar lemmer linnen is met regt overal beroemd. Het is groo- tendeels aan die lijnwaad-fabrieken, en gedeeltelijk ook aan de voortreffelijke bleekerijen, dat die stad haargroo- ten bloei te danken heeft. Onder de vele rijke, daar wonende partikulieren, zijn vele Mennoniten, die zich daar meer dan elders hebben neêr- gezet, ofschoon men ze ook in alle groote Hollandsche steden aantreft, en zij overal kerken hebben. 94

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 96