den kerk is er getuige van geweest hoe, na inleidende woorden van de voorzitter van het kerkbestuur en de voorzitter van de Stichting Haarlemse Hofjes, de heer Jessurun de openingshandeling verrichtte. Vervolgens ontving de hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg uit handen van wethouder Van Noort een exemplaar van het rapport over de Haarlemse hof jes, dat door Monumentenzorg Haarlem is uitgebracht aan B&W en de rapportage bevat van de bouwtechni sche situatie, waarin de hofjes verkeren. Dominee C. Hallewas verrichtte daarna de openingshandeling van het gerestaureerde Lutherse hofje vanaf de buiten preekstoel. Deze restauratie is uitgevoerd onder leiding van het architectenbureau van Monumentenzorg Haar lem. De tentoonstelling is vanwege de zeer grote belangstel ling tijdens de zomermaanden in het Gemeentearchief geplaatst. In het begin van 1982 is vanuit de afdeling het initiatief genomen tot de oprichting van de werkgroep Woningsverbetering Bakenes/Wijngaard, die tussen 13 november en 4 december een tentoonstelling in de zij beuk van het Gemeentearchief heeft gehouden. De ope ningshandeling is verricht door de wethouder Stadsver nieuwing, de heer Van Schooten; het geëxposeerde vormde de eerste rapportage van het werk dat door de groep in de voorliggende periode is verricht. Evenals op 19 maart ter gelegenheid van de tentoon stelling 'Van Buitenplaats tot Stadskwartier 1707-1982' van de wijkraad Bosch Vaart is hier ook een voor dracht gehouden over het onderhouden en het in stand houden van woningen: in beide gevallen is de bespro ken problematiek afgestemd op de aard van de buurt. Tot slot kan de deelneming worden genoemd van Mo numentenzorg Haarlem aan de Historische Jaarmarkt in de Vleeshal. Overzicht herstel-en In tegenstelling tot de opvattingen, dat het in de Monu- restauratie- mentenzorg een en al kommer en kwel zou zijn, is het werkzaamheden in verheugend te mogen constateren dat 1982 een uitste- Haarlem kend monumentenjaar is geworden met een topomzet aan restauratiegelden. De hoogte van het bedrag zal naar schatting een bedrag van 10 miljoen gulden ruim overschrijden; geen reke ning wordt dan gehouden met de kosten van niet-ge- subsidieerde restauraties; een en ander betekent dat Haarlem nog altijd te maken heeft met een stijgende tendens op dit terrein. 98

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 100