door uitstel tevens verlies van subsidiegelden zou kun nen betekenen. Hofjes 100 Bij de activiteiten van Monumentenzorg Haarlem is al melding gemaakt van het verschijnen van het rapport over de Haarlemse hofjes. Het onderzoek door Monu mentenzorg Haarlem is mogelijk geworden door een beslissing van de Gemeenteraad van 14 oktober 1980. waarbij een krediet beschikbaar werd gesteld; een uit gebreid en gedetailleerd rapport is het resultaat, dat een overzicht geeft van de onderscheiden hofjes in tekenin gen (plattegronden, situatie, gevels en doorsneden) en tevens op de bouwtechnische toestand en woontechni- sche situatie ingaat. Een raming van de achterstandssi tuatie op bouwtechnisch gebied levert een bedrag op van 7.338.000. Door de beperkte - of zelfs het ontbreken van - midde len zal de aanpak van de hofjes voor een belangrijk deel een zaak worden van de overheid, waarbij uiteraard aan de gemeente een belangrijke taak moet worden toege dacht. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft in 1981 de Stichting Haarlem Hofjes al doen weten, dat zij in beginsel bereid is de kosten van verder vooronder zoek te subsidiëren. De gedachten gaan momenteel uit naar een vast aantal te restaureren hofjeswoningen per jaar (ca. 11), waar door na ongeveer tien jaar de urgentste hofjes hersteld zullen zijn en na ruim 15 jaar het totaal. Ook de zeven regentenkamers zullen in het herstelplan worden mee genomen. Voor subsidies zal niet alleen een beroep worden gedaan op het Ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur maar ook op het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer. In de tweede helft van het jaar is een werkgroep ge vormd die rapport moet gaan uitbrengen over de feitelij ke aanpak van de hofjes. De reden, dat de aanbieding van het rapport in de Lu therse kerk heeft plaatsgevonden, is de voltooiing van de restauratie van het Luthers hofje. Na een uitermate plezierige samenwerking met het bestuur van het hofje is Monumentenzorg Haarlem er in geslaagd - in relatief korte tijd - de vijf woningen (voorheen acht) te herstel len en aan te passen aan hedendaagse wooneisen, voorzover het 'monument-zijn' van de woningen dit heeft toegelaten.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 102