en in de Gang ruime kassen, boven een behangen voor- kaamer, met twee kassen, hier boven een zolder, voorts Knegts en provisiekamer, nog een ruime agterbovenka- mer, met een Bedsteede, waarboven de kleerzolder en verdere gemakken en boven de keuken een Turfzolder- tje, en beneeden deeze huizinge een extra groote lugti- ge overwulfde wijn- en provisiekelder, uitkoomende aan de straat'. Ook wordt in de verkoopvoorwaarden gesproken van 'meest nieuw getimmerd huis'; uit het 2e Register van Nieuwe Getimmerten en gemelioreerde Huizen van 1772 blijkt dat de toenmalige eigenaar-mr. Jan Hendrik van Dam, secretaris van Haarlem zijn woning groten deels heeft laten vernieuwen. In de negentiende eeuw wordt het pand verschillende keren verkocht; in de periode 1907 tot 1923 woonde er onder andere de heer G.A.D.J.B. van Kalcken, hoofd der fabriek van kunstbeeldhouwwerk 'Eccles Art', vervol gens A. Steeman, directeur van het Stolkmuseum tot 1929. Tussen 1929 en 1936 wordt melding gemaakt van een museum van Middeleeuwse Kunst, waarna het pand de naam 'gebouw Cecilia' krijgt. Net voor het uitbreken van de laatste oorlog verandert deze naam in Odeon terwijl het in de jaren 1942 en 1943 bekend staat als café-restaurant 'Oberbayern'. Pand nr. 50. Ook het pand nr. 50 gaat veelvuldig in andere handen over. Een vrij gedetailleerde beschrij ving van het pand is onderdeel van de verkoopvoor waarden wanneer de erfgenaam van Johan Bernard Brandhoff op 7 juni 1805 het pand aan Jan Severeinse verkopen. De beschrijving luidt als volgt: 'Een groot, schoon sterk en weldoortimmerd Dubbeld Huis en Erve, staande en gelegen aan de westzijde van de Jansstraat, voorzien van een extra ruim voorhuis met Houte vloer, geappropieerd geweest voor een Rijtuigenschilders winkel, en zeer geschikt tot het drijven van allehande groote affaire, verder een gang met marmeren vloer en geplafonneerde zolder, een kamer met een Bedsteede, waarbij een Portaal met Kassen, Hout- en Turfbak, Wijn en Provisiekelder, nog een kamer met Haardstede, Kas, Glazekas etc.; boven de deur een vaste spiegel, en on der deze kamer een provisiekelder, een groote ruime agterkamer met een met landschappen geschilderd be- hangzel, geplaffonneerde zolder, Haardsteede met marmere mantel Kassen enz., een keuken met Haard stede, Regen en Pompwaterspompen etc., verder een Plaats met secreet, Berghok enz., waaragter een wel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 114