Lange Annastraat Oorspronkelijk vormde dit pand onderdeel van een ge- 27-29 meentelijke aankoopactie in de Vijfhoek in het kader van de Stadsvernieuwing. Aanleiding hiertoe was de slechte bouwkundige toestand van het pand. Restaura tieplannen van de nieuwe eigenaar veranderden echter de zaak. Monumentenzorg Haarlem had enkele jaren eerder al voor de toenmalige eigenares van het pand een herstel plan opgesteld. Dit was echter nooit tot uitvoering ge komen. Door architect Simon Kruisman wordt dit plan geactua liseerd. Bovendien wordt de mogelijkheid verkregen bij het vrij kleine pand nr. 27 te betrekken, een garage met daarboven een opslagruimte. Als gevolg van het nieuwe plan wordt nr. 29 omgebouwd tot een efficiënt ingerich te 2-kamer woning en nr. 27 tot garage met daarboven een studioruimte die binnendoor van nr. 29 uit bereik baar is. Ondanks het feit dat het plezierig is dat de Vijfhoek weer verrrijkt is met een goede woning moet van het oogpunt van Monumentenzorg uit worden aan getekend dat door de herziening van het plan het laatste restant van de Zwanepoort (onder nr. 136 opgenomen op de kaart van Nautz - 1822) is verdwenen. Deze poort gaf voorheen toegang tot enkele huisjes op het binnen terrein. Deze huisjes werden al eerder gesloopt. Om de weg vrij te maken voor de volledige uitvoering van het plan zullen nog enkele belemmeringen ten aanzien van het bestemmingsplan moeten worden weggenomen. Lange Met grote voortvarendheid is de eigenaar van dit pand Margarethastraat 12 met de herstelwerkzaamheden aan de slag gegaan (zie Kokstraat 10). Op het moment dat dit werd vastgesteld bleek de achtergevel volledig verdwenen te zijn en ver vangen door een splinternieuw exemplaar; ook de kap moest voor dit geweld wijken. Hoe prijzenswaardig het ook is dat eigenaren zich be moeien met het 'welzijn' van hun pand, te grote energie in deze moet echter worden tegengegaan. Inmiddels zijn de verbouwingsplannen ingediend zodat volgens de normale procedures aan de plangoedkeuring kan worden gewerkt, iets waarvan ook de aanvrager veel voordeel kan hebben; het komt nogal eens voor dat hieruit sterke kostenbesparende mogelijkheden te voorschijn komen die de betrokken eigenaar graag in zijn plan verwerkt. Nieuwe Gracht 94 Op woensdag 7 maart 1888 wordt des middags om twee 116

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 118