nius Mattheus) (3). Tot in de eerste helft van de 18e eeuw accepteerden echter de meeste Nederlandse juristen een beperkt gebruik van de tortuur. Pas na die tijd komt het grote debat over strafrechthervorming op gang. Een belangrijk jaartal in dit proces is 1764, wanneer het boek Dei delitte e delle pene' van Cesare de Beccaria uit komt, waarin hij een aantal hervormingen van het straf proces voorstelt. Dit boek had een zeer grote invloed, ook in de Republiek waar het in 1768 werd vertaald. De voornaamste punten in de polemiek over hervor ming van het strafrecht (die vooral in de jaren 60 op gang kwam in de Republiek) waren: - afschaffen van de tortuur. Bij het debat hierover voel den zowel voor- als tegenstanders zich genoodzaakt om van hun humanitaire gevoelens te doen blijken. Voorstanders vonden tortuur humanitair voor de respectabele burgers, die zo beschermd werden te gen misdadigers. Zij gaan dus uit van het belang van de samenleving, in plaats van de individuele verdach te voor wie de tegenstanders van de tortuur opkwa men. - beperken of afschaffen van de doodstraf (met name voor diefstal met braak). - aanpassen van een straf aan een delict. Hervormers zagen de straf niet als vergelding, maar legden de nadruk op het doel van de straf ten dienste van de samenleving: de misdadiger verbeteren en misdaden voorkomen door de afschrikwekkende werking van de straf. Vandaar dat men ook tegen wrede en ver minkende straffen als handen afhakken, ogen uitste ken etc. ageerde. De Nederlandse hervormingsbeweging heeft niet zo snel invloed op de wetgeving gekregen. Pas in 1798 wordt in de Republiek de pijnbank afgeschaft (in Prui sen al in 1754, Zweden 1772, Oostenrijk 1776), in 1854 het brandmerken en te pronk stellen en in 1870 de reeds zeer beperkte doodstraf (de laatste doodstraf in Haar lem werd op 25 november 1829 voltrokken, toen twee schapendieven werden opgehangen). De hervormings beweging richtte zich echter tegen de praktijk, niet zo zeer tegen de wetten. Er zal dus onderzocht moeten worden of er in de dagelijkse praktijk van het strafrecht sprake was van een zekere humanisering. Pas dan kan vastgesteld worden in hoeverre 'Verlichtingsideeën (lees: voorstellen ten aanzien van humanisering van het strafrecht) doordrongen in de dagelijkse praktijk; met andere woorden, of de hele kwestie van hervorming van 9

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 11