Staten Bolwerk 1, overzicht cus met twee zuilen; ingang aanvang negentiende na de restauratie en eeuw'. Een beknopter omschrijving voor een dergelijk uitbreiding van de Raad van monumentaal gegeven lijkt nauwelijks mogelijk; aan- Arbeid, situatie 1982 getekend kan worden dat de datering bij nader onder zoek onjuist blijkt te zijn. In het begin van de vorige eeuw was het terrein van het pand waar nu de Raad van Arbeid is gevestigd als onderdeel van de bolwerken betrokken bij de herinrichting volgens de plannen van de architect Zocher. Rond 1820 waren een drietal bas tions, waaronder deze, als gevolg van een doorgraving omgevormd tot eilandjes; daarna is dit terrein zelfs in gebruik geweest ten behoeve van 'asch en vuilnisbel ten' (zie de kaart van de 'Nieuwstad' van 1854), als standplaats voor de as- en vuilniskarren en voor de opslag van modder uit de singels en grachten. Rond de zestiger jaren van de vorige eeuw zijn delen van de bolwerken uitgegeven voor de bouw van villa's, waarbij namen als Carolinaheuvel, Sophiadal en Cor- ciago bekend zijn gebleven; de laatste is een van de laatste ontwerpen geweest van Zocher. Het hierboven genoemde gebruik is daardoor sterk van karakter veranderd, in zijn monumentale werk over de geschiedenis van Haarlem beschrijft Allan op lyrische wijze deze omgeving als volgt: 'Wat dichtbelommerde wandeldreef, vindt ge niet?' (bedoeld wordt het Staten Bolwerk). 'Als steelsgewijze, zouden we haast zeggen, blikt de zonne op de hier en daar openliggende plekken van onze weg; helderzingtdemeerledaarin dieforsche olmen, en menig nachtegaal doet hier in die zachtgroe ne linde, het beeld der minne, door zijn onovertroffen 119

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 121