deze eeuw) bepaald rijker is dan de aangetroffen situa tie. De werkzaamheden hebben, naast de noodzakelijke aanpassing van het interieur aan hedendaagse woonei- sen, vooral betrekking op herstel van kap en gevels. Als laatste bijzonderheid kan melding worden gemaakt van het feit dat de heer Borghout een belangrijk deel van het veel omvattende herstelwerk-met uitzondering van de verandering aan de onderpui - in zelfwerkzaam heid heeft uitgevoerd. Tuinwijk Bij de Monumentenzorg is confrontatie met tegenstrij digheden in 'smensens handelen niet ongebruikelijk. Een goed voorbeeld daarvan vormt het gebeuren rond het Tuinwijkcomplex van architect ir. J.B. van Loghem, gebouwd in 1921. Onder de zeer bekwame leiding van de directeur van de Dienst Volkshuisvesting, ing. J. Hoek, wordt naarstig gezocht naar mogelijkheden dit zeer grote monument te behouden voor het nageslacht. In het kader daarvan worden vele gesprekken gevoerd, waaraan Monumentenzorg Haarlem intensief deel neemt omdat ook zij vindt dat uit meer dan een oogpunt het behoud voorop moet staan. Het is teleurstellend te ervaren hoe slecht een dergelijk opmerkelijk initiatief naar waarde wordt geschat, ook door de meest-belang- hebbenden, waardoor de geringe mogelijkheden tot behoud tot mislukken zijn gedoemd. Ook is het teleur stellend te ervaren hoe mensen, waarvan het tegendeel mag worden verwacht, ambtenaren die zich hierbij nauw betrokken voelen, onheus menen te mogen be handelen. Naast de hierboven aangegeven tegenstrij digheid volgde in de loop van 1982 een andere nl. die van de illegale verbouwingen. Vormde het groen een van de onderdelen waarover alle bewoners het eens waren dat het zonder meer behouden zou moeten blij ven, enkele bewoners trokken zich er niets van aan en plaatsten op onaanvaardbare wijze enkele smakeloze bouwsels (schuurtjes) midden in het groen. Het college van B& W maakte met deze overtreding van het huurcontract en de Monumentenwet korte metten en sommeerde de betrokkenen hieraan een einde te maken. Een van de huurders had het zelfs nog bonter gemaakt door de hele begane grond-indeling en achterpui ingrij pend te veranderen, eveneens zonder te beschikken over de noodzakelijke vergunningen hiervoor; ook hier laat zich de houding van B&W makkelijk raden. 122

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 124