In het gebouw Zijlstraat 70 is gedurende 28 jaren het postkantoor gevestigd geweest waaraan een einde komt door de bouw van het huidige hoofdpostkantoor aan de Gedempte Oude Gracht; het ontwerp hiervoor is afkomstig van de rijksbouwmeester Crouwel. Al geruime tijd is in het voormalige postkantoor de ABN gevestigd als opvolger van de Twentsche Bank. Dank zij de plaatsing op de Voorlopige Monumenten lijst en druk vanuit de Haarlemse gemeenschap is in ieder geval het gevelgedeelte voor het stadsbeeld be houden, zij het als camouflage voor het volstrekt utilitai re gebouw dat daarachter wordt opgetrokken. De hele gang van zaken is - gezien vanuit het streven dat waardevolle gebouwen behouden moeten blijven - bijzonder teleurstellend vooral omdat de architect de aanwezige mogelijkheden niet beter heeft gebruikt; waardevolle onderdelen zijn hierdoor verloren gegaan waaronder de authentieke 'wachtzaal'. De Oprechte Haarlemsche Courant meldt hierover in haar aflevering van 30 juli 1894: 'Het lokaal maakt met zijn veel licht en kleurenrijkheid een prettige indruk. De tegeltjes waarmee de wanden zijn opgezet, vertonen de Oranjeappel, de gekroonde W en den posthoorn'. Dit alles is onder de slagen van de mokers voor altijd verloren gegaan, ondanks het feit dat naast Monumen tenzorg Haarlem ook de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg protesteerde; vergeefs! Het blijkt ook hier dat niet iedere architect gevoel heeft voor deze zaken, zoals dit jammer genoeg ook blijkt uit de wijzigingen aan de entreepartij aan de voorgevel en de vormgeving van de nieuwe achtergevel nabij de Prin senhof. Vanzelfsprekend is dit overzicht niet volledig, maar geeft in grote lijnen een aantal van de belangrijkste gebeurtenissen op het gebied van het restaureren in Haarlem. Beschermd Belangrijk genoeg om te vermelden is het feit dat de Stadsgezicht procedure rond het beschermd stadsgezicht Haarlem zover gevorderd is, dat inmiddels door G.S. van Noord- Holland aan B& W verzocht is de zienswijze van de ge meenteraad aan haar kenbaar te maken. Dit gebeurde door middel van een brief van 10 augustus. Omdat de daarvoor geldende termijn van 2 maanden veel te kort bleek te zijn, is inmiddels G.S. verzocht de termijn te willen verlengen tot 1 maart 1983. 126

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 128