De in 1981 door de werkgroep gestarte opgraving Kok straat 6 werd voortgezet door de toen pas aangestelde stadsarcheoloog. Ook dit jaar werd er doorgegaan met de opgraving ach ter Jansstraat 46. Op een diepte van ca. 3 m beneden het maaiveld 50cm - NAP) bevond zich hier nog een grijze 20cm dikke zandlaag waarvan de basis een gol vend verloop had. Het is niet overtuigend gebleken of dit ploegsporen waren, in ieder geval geen spitsporen. In deze laag werden diverse fragmenten van prehisto risch aardewerk aangetroffen. Op ca. 20 cm NAP werden op één niveau, in het onge stoorde zand, nog fragmenten van inheems-romeins aardewerk gevonden. De hierbij behorende bewonings- laag was hier geheel uitgestoven. In februari werd de opgraving beëindigd. Een verkennend onderzoek werd verricht op een door sloop vrijgekomen terrein, gelegen tussen de Lange Wijngaardstraat en de Pieterstraat. Het grondprofiel be stond - op een 10cm dikke humeuze, donkergrijze zandlaag na - uit een pakket bruin zand met hierin aardewerkfragmenten uit de 15e tot 18e eeuw. De don kergrijze laag met hierin 15e- en 16e-eeuwse aarde werkfragmenten bevond zich bovenop het Oude Duin zand 89 cm - NAP). Naar aanleiding van deze waar neming werd er geen verder onderzoek op dit terrein verricht (voor verdere gegevens hierover, zie: M. de Jong-de Groot. Een onderzoek op het terrein tussen de Pieterstraat en de Lange Wijngaardstraat, in: Haarlems Bodemonderzoek 15, pag.45). In de achtertuin van de Hersteld Apostolische Zen dingsgemeente, Jacobijnestraat 17, kon een onderzoek verricht worden naar de zich hier bevindende overklui zing van de Beek; een oorspronkelijk open water dat van west naar oost door het centrum van Haarlem stroomde. Hier werden aangetroffen de vermoedelijk 15e-eeuwse opgemetselde zijmuren en overkluizing van de Beek. De zijmuren hadden aan de binnenzijde - de waterzijde - een beschermlaag van blokken natuur steen ter voorkoming van snelle slijtage van de zachtere en toen nog dure rode baksteen. Tegen de onderzijde van deze muren aan werden houten palen en planken gevonden. Ten noorden van de voormalige Beek werd een grote kuil aangetroffen met hierin een ton. In deze 128 Jaarverslag over 1982 van de veldactiviteiten van de Werkgroep Haarlem van de AWN A.M. Numan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 130