Drs. J.M. Poldermans De activiteiten van de stadsarcheoloog van Haarlem in 1982 Stadskern- archeologie Haarlem Onderzoek Kokstraat A. De eigenlijke opgraving Archeologie en geschiedenis zijn niet precies hetzelfde. Beide vakken zijn zeker nauw verwant. Zij onderzoeken alle twee het menselijk verleden, maar de manier waar op en de middelen waarmee zijn zeer verschillend. De historicus werkt hoofdzakelijk met teksten en papier, de archeoloog met bodemvondsten. Vele steden bezitten een historisch archief van teksten; alle steden zijn een archeologisch bodemarchief. Dat wil zeggen: deonder- grond van elke stad bevat historische 'teksten' die al leen met archeologische middelen - een opgraving bij voorbeeld - 'gelezen' kunnen worden. Worden er geen speciale maatregelen genomen, dan leidt iedere in greep in de grond tot verlies van archeologische docu menten. Wil men het ontstaan en de ontwikkeling van de stad leren kennen, dan zijn de archeologische bodemdocu menten onmisbaar, omdat talloze facetten van het ste delijk leven in de papieren nalatenschap van het verle den geen weerslag gevonden hebben. De Gemeentelijke Commissie Oudheidkundig Bodem onderzoek Haarlem werd opgericht met het oogmerk het archeologisch onderzoek op gang te krijgen. Naast het stimuleren van de activiteiten van de leden van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) streeft zij er naar een stadsarcheoloog aangesteld te krijgen, die in staat is een systematisch en continu on derzoek op te zetten en dit te integreren in het ingewik kelde bouwbeleid van de gemeente. Sinds mei 1982 is een professionele archeoloog, drs. J.M. Poldermans voor de periode van 1 jaar (via de WVM-regeling) aangesteld. Van zijn activiteiten in het jaar 1982 worden de twee belangrijkste onderzoeken vermeld. Nadat in het najaar van 1981 de AWN op het terrein reeds een proefsleuf gegraven had werd het verdere onderzoek overgelaten aan de stadsarcheoloog. Het oudheidkundig bodemonderzoek had ten doel vast te stellen wanneer er voor het eerst menselijke activitei ten hebben plaatsgevonden en wat dat voor activiteiten waren. Het onderzoek kan in twee gedeelten gesplitst worden. Aan de hand van de vondsten kunnen we de volgende bewoningsgeschiedenis vermelden. Kort na 1300 werden er op Bakenes, een moerassig 145

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 147