173 Hannie Schaft ■4 Prinses Juliana onthulde het monument ter nage dachtenis van verzetsstrijd ster Hannie Schaft. Het bronzen beeld in het Kenaupark werd gemaakt door Truus Menger. Haarlem kreeg er in 1982 een belangrijk verzetsmonument bij. In het midden van het Kenaupark onthulde prinses Juliana, omringd door een grote menigte belangstellenden, een beeld ter nagedachtenis van verzetsstrijdster Hannie Schaft. Het was eindelijk zo ver. Het Haarlems Dagblad beschreef onder de kop 'Dertig jaar touwtrekken over een nagedachtenis' de lan ge weg die was gegaan, voordat een monument verrees. Het kwam in 1978 tot een opdracht aan twee kunstenaars. Het jaar daarop leverde Joop van Rijs zijn ontwerp in en de bestuurders konden aan een beoordeling beginnen. Eenstemmigheid was echter niet te vinden en B&W schreven een prijsvraag uit. Onder voorzitterschap van Joop Voogd koos de jury uit 118 inzendingen het ontwerp van beeldhouwster Truus Menger, verzetskameraad van Hannie Schaft. Een tentoonstelling in de Kloostergangen van het stadhuis van de werken van Truus Menger en een speciale bijeenkomst in de Gravenzaal in aan wezigheid van prinses Juliana volgden op de onthulling op 3 mei. Teleurstelling was er bij velen toen de volgende dag het monument met verf beklad bleek. In november was het monu ment voor Hannie Schaft de centrale plaats in een demon stratie tegen het oplevend fascisme. Cup-koorts Sportsuccessen in 1982. Diverse sportclubs in Haar lem presteerden goed. Een met supporters afgeladen Kennemersporthal keek op een groot TV-scherm naar de verrichtingen van de voetbalclub Haarlem in het verre Moskou. Vreugde om een doelpunt bij de Haar lemmers die de eerste ronde van het Europacup- avontuur overleefden, maar in de tweede ronde tegen Spartak Moskou niet opge wassen bleken. Haarlem heeft een rijke voetbalhistorie. Toch maakt het inter nationaal voetbal daar geen belangrijk onderdeel van uit. In 1982 kwam daar verandering in: de HFC Haarlem was door winst op de Graafschap in de competitie in het voorjaar verze kerd van heus Europacupvoetbal. De cup-koorts kon begin nen. En die kwam ook los: het gissen naar de eerste tegenstan der, welke reis ondernomen zou moeten worden en: komt Haarlem de eerste ronde door? Financieel ook een opsteker voor Haarlems belangrijkste voetbalelftal, want extra wedstrij den en dan op dat niveau brengen extra geld in de clubkas. De loting viel tegen. Het Belgische AA Gent als eerste tegenstan der betekende geen verre reis en niet een club van naam. De thuiswedstrijd eindigde weliswaar in winst (2-1), maar een strafschop voor de Belgen in de tweede helft verkleinde de voorsprong van een sterker Haarlem. De spanning bleef erin, twee weken lang. Speciale busreizen brachten ruim 1000 Haarlem-fans naar Gent voor de beslissende return. In een zinderende wedstrijd kwam Haarlem op een 1-0 voorsprong, maar de aanhang viel stil toen de Gentenaren uitliepen naar 3-1. De feestvreugde was compleet op het moment dat de Haarlemmers terugkwamen tot 3-3 en daarmee de tweede ronde bereikten. Bij de loting voor de tweede ronde kregen de voetballers hun zin: het hoog aangeschreven Spartak Moskou uit de Sovjet Unie werd de volgende tegenstander. Voetbal- minnend Haarlem maakte zich klaar voor nieuwe spanning.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 175