leeftijd van de delinquenten. Het ging hier om jongens van onder de vijftien jaar, die een aantal diefstallen hadden gepleegd. Soms ging het om hele bendes: in 1785 werd er bijv. een groep van twintig jongens opge pakt die verschillende diefstallen in huizen en winkels hadden gepleegd. In totaal komen er 31 veroordelingen voor, waarbij in 14 gevallen in het vonnis bepaald werd dat de delinquenten alleen de tenuitvoerlegging van de straf van de anderen moesten aanschouwen. De 14 kin deren die deze straf opgelegd kregen, waren meestal niet ouder dan tien jaar. In totaal ben ik in de criminele rol 52 keer een veroorde ling tot geselen tegengekomen, waarvan 15 keer in combinatie met brandmerken. In 10 van deze 15 geval len gebeurde het geselen en brandmerken terwijl de veroordeelde onder de galg stond met de strop om zijn nek. Dit hield een waarschuwing in, namelijk dat de misdadiger nog maar net aan de dood ontsnapt was. Deze straf werd gezien als de straf die het dichtst bij de doodstraf stond. In het vonnis staat overigens nooit aangegeven tot hoe veel slagen de delinquent veroordeeld werd. Het aantal slagen werd op de terechtzitting zelf bepaald, en wel door de schout. De geseling geschiedde op de blote rug met een bundel roeden. Hoeveel slagen de scherprech ter in de verschillende gevallen toediende, is niet be kend. Een ander type straf dat met de lijfstraffen gemeen had dat zij openbaar voltrokken werd, was het te pronk stel len. Het te pronk stellen kon als alternatief gebeuren voor een lijfstraf: in dit geval stond de veroordeelde op het schavot met bijv. roeden om een stok of een strop om zijn hals als symbool voor de lijfstraf. Een ander soort van te pronk stellen was dat de veroordeelde met een voorwerp of een briefje dat naar zijn misdaad ver wees op het schavot moest staan. Beide soorten kwa men in Haarlem voor, ook in combinatie met elkaar. In totaal komt de straf van het te pronk stellen slechts zeven maal voor. Naast bovenomschreven schavotstraffen bestonden er nog andere straffen als confinement (gevangenisstraf), verbanning en een boete. Vooral de eerste twee straffen werden veelvuldig opgelegd (een boete slechts 17 maal, variërend van 25,— tot 1000,—). Er werd 117 maal een confinement opgelegd als straf, al of niet in combinatie met een andere straf. 15

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 17