Mgr. A.H. Huijboom 2 november 1911- 24 november 1982 Joviaal en blijmoedig, een onverwoestbare optimist: zo was pastoor Antonius Hendricus Huijboom. In mei 1979 per trein op reis naar Rome werd hij na aankomst in Luzern zo ernstig ziek, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Na veertien dagen was hij dermate hersteld, dat hij per vliegtuig naar huis mocht terugke ren. Wie met hem begon over een mislukte vakantie kreeg te horen: 'Wat heb ik geboft, dat mij dit in Zwitser land overkwam en niet in Rome. Wantzo'n mooi zieken huis als in Luzern hebben ze in Rome vast niet!' Op zijn grafsteen komt te staan: 'Vacare Deo', welke Latijnse spreuk hij graag vertaalde met: 'Voor altijd op vakantie bij God.' Met zijn blijmoedig geloof heeft hij in zijn leven ontelbare mensen bemoedigd. Op 2 november 1911 werd hij in het toenmalige Schoten geboren. Na zijn priesterstudies in Heemstede en War mond werd hij op 11 juni 1938 priester gewijd. Twintig maanden was hij kapelaan in Hoofddorp. Op 27 april 1940 - kort voor de Duitse invasie in Nederland - werd hij benoemd tot kapelaan te Heemskerk. In de vredige rust van het toen nog zo landelijke Heemskerk werd de jonge Huijboom zeer actief in het ondergronds verzet tegen de Duitsers. De ellende, die anderen moesten doormaken, liet hem niet met rust. Toen jonge en oude re Heemskerkers werden afgevoerd om in Duitsland te gaan werken, voelde hij zich gedwongen met hen mee te gaan, om ze moreel te steunen en pastoraal te bege leiden. Het is er niet van gekomen. Het werd hem door de nuntiatuur in Den Haag ten sterkste ontraden. Toen hem in Heemskerk de grond onder de voeten te heet werd, verplaatste de bisschop van Haarlem, mgr. J.P. Huibers, hem op 19 augustus 1944 naar Hillegersberg. Voor zijn aandeel in het verzet tijdens de oorlogsjaren werd hem op 3 mei 1982 in het raadhuis van Heemskerk het Verzetskruis 1940-1945 uitgereikt. Vermoedelijk waren zijn activiteiten tijdens de oorlog voor de bis schop aanleiding om hem in januari 1949 te betrekken in het diocesane jeugdwerk en wel als aalmoezenier van de Katholieke mannelijke en vrouwelijke Arbeiders jeugd - K.A.J, en V.K.A.J. - in het bisdom Haarlem. Daarvoor nam hij zijn intrek in het Van Nispenhuis aan de Stadhouderskade te Amsterdam. In 1952 volgde zijn benoeming tot nationaal aalmoezenier van de Kajot- tersbeweging in Nederland. Zijn inspirator was de Bel gische mgr. J. Cardijn, de vader van de Internationale Kajottersbeweging. De stelling van Cardijn was: zij moeten het zelf doen. Dit was aalmoezenier Huijboom 183

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 185