uit het hart gegrepen. Hij heeft het ze laten doen door hun te leren, hoe ze de K.A.J.-methode van 'zien, oorde len, handelen' in praktijk konden brengen. Hij bezat een feilloze gave om mensen in te schatten op hun kwalitei ten en mogelijkheden. Daarmee heeft hij velen verder gebracht dan zij ooit hadden gedacht te zullen komen. Vele jongeren uit de Kajottersbeweging zijn later een leidende rol gaan spelen in kerk en maatschappij. Na zich veertien jaar met hart en ziel voor de werkende jongeren te hebben ingezet, werd hij in 1963 door mgr. Van Dodewaard, toentertijd zijn bisschop, benoemd tot pastoor en deken in Den Helder. Vanwege zijn verdien sten 'bij het leiding geven aan de totale vorming en scholing van de Katholieke Arbeidersjeugd in binnen- en buitenland en in het bijzonder voor de vorming van leiders en leidsters in het jeugdwerk' werd hij op 29 april 1964 benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Na vijf jaar Den Helder riep bisschop Zwartkruis hem in 1968 naar Haarlem om de leiding op zich te nemen van de parochie van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo. Wars van titels als hij was, wenste hij niet met 'plebaan' maar met 'pastoor' te worden aangesproken. In de tien jaar, dat hij hier pastoor was, wist hij van de Bavoparochie een levende geloofsgemeenschap te maken. Het 'ze moeten het zelf doen' van Cardijn was ook hier weer het uitgangspunt van zijn pastorale aanpak. De eerste be leidsnota van het bisdom Haarlem: 'De Kerk: dat zijn wij samen', die in 1974 verscheen, lag geheel in die lijn. Toen hij inaugustus 1978 met emeritaat ging, liethijeen parochie achter, waarin ruim 600 jongeren en ouderen in tal van werkgroepen en andere verbanden betrokken waren bij het kerkgebeuren. Bisschop Zwartkruis ty peerde hem in zijn brief aan alle medewerk(st)ers in het pastoraat van het bisdom: 'Pastoor Huijboom was een enthousiaste, aanstekelijke man, die mensen bij elkaar bracht en bij elkaar wist te houden.' Ook de kathedraal zelf droeg hij een warm hart toe. Hij beijverde zich voor de schoonheid van de liturgische vieringen. Voor het onderhoud en de restauratie van het kerkgebouw richtte hij in 1970 de Stichting Kathedrale Basiliek Sint Bavo op, die ook tot taak heeft te bevorde ren, dat de kathedraal bijdraagt tot het culturele leven in Haarlem. Een waardevolle bijdrage daartoe was de in richting in 1973 van de voormalige bisschoppelijke sa cristie tot schatkamer met o.m. een fraaie collectie ker-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 186