Dr. W.L. Ladenius 20 September 1893- 7 december 1982 Op 7 december 1982 overleed dr. W.L. Ladenius op 89-jarige leeftijd na een vrij langdurig ziekbed. Hij werd op 20 september 1893 in Vianen geboren en was het jongste kind en enige zoon van de familie Ladenius. Het gezin verhuisde naar Almelo, waar zijn vadertot kanton rechter werd benoemd, toen Ladenius nog zeer jeugdig was. Zijn jeugd is uitgesproken gelukkig geweest en hij heeft veel liefde van zijn ouders en vier zusters mogen ontvangen. Na het gymnasium doorlopen te hebben ging Ladenius in Amsterdam medicijnen studeren. Hij voltooide zijn studie in Berlijn en Wenen. Na zijn promotie vestigde hij zich in 1928 in Haarlem als maag-darm specialist. Ook deed hij veel poliklinisch werk in het Elisabeth Gast huis, Joannes de Deo en het Diaconessenhuis. Ondanks zijn drukke praktijk en het vele werk dat hij in de zieken huizen verrichtte, zag hij toch kans zijn geliefde tennis sport te beoefenen. Ook de voetbalsport had steeds zijn volle belangstelling. Tot op hoge leeftijd interesseerde de medische wetenschap hem bijzonder. Met name zijn speurwerk naar het ontstaan van verschillende vormen van kanker mag niet onvermeld blijven. Al in zijn jonge jaren begon zich zijn belangstelling voor kunst te ontwikkelen en bij boeren in Twente wist hij soms interessante oude tinnen voorwerpen te bemach tigen, die in die tijd zo goedkoop waren dat hij ze uitzijn eigen zakgeld kon bekostigen. Deze liefde voor kunst is hem zijn leven lang bijgebleven en heeft ertoe geleid dat hij met zijn vriend Boersma een belangrijke schilderij enverzameling kon opbouwen. Na het overlijden van Boersma in januari 1975 schonk dr. Ladenius een zeer belangrijk deel van de verzameling in beider naam aan het Frans Halsmuseum. De plechtige overdracht van de kunstschatten vond op 22 oktober 1977 in het museum plaats. Dat de schenking op hoge prijs wordt gesteld blijkt uit een door Burgemeester en Wethouders van Haarlem gezonden brief aan de nabestaanden, waarin de erkentelijkheid voor de belangwekkende schenking tot uitdrukking komt. Ook de heer D.H. Couvée, direc teurvan het Frans Halsmuseum, gaf blijk van zijn waar dering. Verder werd een groot deel van de verzameling aan het museum Het Nijenhuiste Heino geschonken, de directeur dr. D. Hannema toonde zich bijzonder ver heugd met de schenking. Na 1975 begon de gezondheid van dr. Ladenius achter uit te gaan en zijn gezichtsvermogen, dat toch al niet 186 ■Cf- T">:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 188